Schengen vizesi krizinin Türkiye için devam ettiği bir dönemde, Macaristan Büyükelçiliği dikkat çeken bir uygulama başlattı. Ülkelerine gitmek üzere 8 günlük Schengen vizesi alan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının pasaportuna "Türkiye’ye geri döndüğünüzde elçiliğe gelin" uyarısı yerleştirildi.

Uyarı notunda, "Macaristan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü, verilen vizenin usulüne uygun kullanıldığının incelenmesi için, Schengen Bölgesi’nden Türkiye’ye döndükten sonra bir hafta içinde pasaportunuzu konsolosluğumuza getirmenizi talep eder" ifadeleri yer aldı.

Macaristan Büyükelçisi, yaptığı açıklamada bu uygulamanın amacının, Macaristan’a vize alıp başka ülkelere giden yolcuları tespit etmek olduğunu belirtti ve "Gerçekten Macaristan’a gitmek isterseniz, sadece o halde bizden vize için başvurun" ifadelerini kullandı.

İsveç, 1988’deki toplu idamlarla suçlanan Hamid Nuri’yi serbest bıraktı İsveç, 1988’deki toplu idamlarla suçlanan Hamid Nuri’yi serbest bıraktı

Bu uygulamanın ardından İtalya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için "Schengen Vizesini Uygun Kullanma" denetimlerini başlattı. (T24)