İYİ Parti, İstanbul’daki üye sayısının 100 bine ulaşmasından dolayı Yenikapı’da tören düzenledi. Törene katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 100 bin partiliye temsilen yeni üyelere rozet taktı. İYİ Parti'ye dikkat çeken isimler katıldı.

Partiye katılanlar arasında, ‘kumpas davaları'nda 37,5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 4 yıl 9 ay 25 gün cezaevinde kalan eski askeri hakim Ahmet Zeki Üçok ile 27 Mayıs 1980'de öldürülen dönemin MHP Genel Başkan Yardımcısı, eski Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak'ın yeğeni Gözde Sazak, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'da ve de EuroLeague Tahkim Kurulu'nda tek Türk yargıç olarak ülkeyi uluslararası alanda temsil eden Emin Özkurt, DSP 21. Dönem Kırklareli Milletvekili ve eski Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin de yer aldı.

İYİ Parti'den yapılan açıklamada, partiyle katılanların özgeçmişleri şöyle sunuldu:

AHMET ZEKİ ÜÇOK

1961 yılında, Bursa’da doğdu.

Işıklar Askeri Lisesi'ni ve Hava Harp Okulu'nu bitirdi.

1981-1993 yılları arasında uçaksavar subayı olarak görev yaptı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi ve Askeri Hakim Sınıfı'na geçti.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Doktora eğitimini tamamladı.

Birçok kumpas davasında, kumpasçılara karşı mücadele verdi ve bundan dolayı hakkında birçok soruşturma ve kovuşturma açıldı.

Bu soruşturma ve davalar kapsamında dört kez tutuklandı.

Hakkındaki kumpas davalarda haklı olduğu anlaşıldı ve beraat etti.

AYŞE ÇEBİ

Trabzon’un Araklı ilçesinde doğdu.

TÜMBİAD, TÜMBİFED, TÜMBİKON, TSTK gibi kurumlarda ve STK’larda görev aldı.

Çebi Vakfı’nın genel sekreterliğini yürütüyor.

GÖZDE SAZAK

Yüksek Mimarlık yapıyor.

Türk siyasetinin önemli isimlerinden, kıymetli devlet adamı merhum Gün Sazak’ın yeğeni.

İYİ Parti’nin Maltepe Belediyesi’ndeki kent konseyi temsilcisi.

KAĞAN BOYACIOĞLU

Marmara Üniversitesi İşletme (Almanca) bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

Lisans eğitimi sürecinde down sendromlu çocuklar hakkında hazırladığı sosyal sorumluluk projesi ile dünya birincisi oldu.

Daha sonra Oxford'da yüksek lisans öğrenimini tamamlamak için İngiltere'ye gitti.

Uluslararası Yönetim, Uluslararası İlişkiler ve Para Politikaları bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü.

Şu anda da TEB-BNP ortaklığında müfettiş olarak görev alıyor.

NECDET TEKİN

1947 yılında Kırklareli'nde doğdu.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nü bitirdi, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden İstatistik Doktorası derecesi aldı.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeliği, bir dönem İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, 20. ve 21. Dönem Kırklareli Milletvekilliği ile Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.

PROF. DR. KEREM KARABULUT

1 Ocak 1966’da doğdu.

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerini Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde tamamladı.

“Türkiye’de Sağlık Sektörü – Sağlık Harcamaları Üzerine Bir Uygulama -” başlıklı teziyle aynı üniversitede Doktora eğitimini tamamladı.

2017-2020 yıllarında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanlığını yürüttü.

Atatürk Üniversitesi’nde akademik görevini sürdürüyor.

EMİN ÖZKURT

1979 yılında İstanbul'da doğdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Yüksek Lisans eğitimi için İngiltere'ye gitti.

Manchester Üniversitesi'nde Uluslararası Ticaret Hukuku Yüksek Lisansı yaptı ve “Telekomünikasyon Hukuku” üzerine tezini sundu.

Spor Hukuku alanındaki çalışmalarıyla uzun yıllardır tanınan ve pek çok önemli kulübün, sporcunun ve federasyonun ulusal ve de uluslararası düzeyde hukuk danışmanlığını yürüten Özkurt, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'da ve de EuroLeague Tahkim Kurulu'nda tek Türk yargıç olarak ülkemizi uluslararası alanda temsil ediyor.

ÜÇOK SÖZCÜ’YE KONUŞTU

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Gündoğan Mahallesi'nde yaşayan ve Hipnoz Davası'nda beraati onanan emekli Albay Ahmet Zeki Üçok bugün İstanbul'da düzenlenen 100 bin üye etkinliğinde İYİ Parti'ye üye olduğunu açıkladı.

HİPNOZLA İŞKENCE YAPMAK İLE SUÇLANIP TUTUKLANMIŞTI

Ahmet Zeki Üçok, Hava Kuvvetleri Komutanlığı askeri savcısı olduğu 2009’da Kayseri’de ‘Fetullah Gülen Grubu’ diye bilinen oluşumla ilgili soruşturma başlattı. Üçok, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın elektronik yazışma sistemine girdikleri ve bazı Türk Silahlı Kuvvetleri personelini ‘Ergenekon’ üyesi göstermek amacıyla sahte emirler ürettikleri iddiasıyla 3 astsubay hakkında soruşturma yürüttü. Şüpheli astsubayların tutuklanmasından 9 ay sonra Üçok, söz konusu soruşturma sırasında astsubaylara ‘hipnozla işkence yapmak’ ile suçlanıp, tutuklandı.

ÖNCE HAPİS SONRA BERAAT

Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 17 Nisan 2012’de sanık Ahmet Zeki Üçok hakkında ‘işkence’ suçundan verdiği 7,5 yıl hapis cezası kararı, Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi’nce onandı. Sanığın başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi (AYM), yargılamanın yeniden yapılmasına karar verdi. 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dava konusu suçun, Üçok’un askeri personel olduğu dönemde gerçekleştiği gerekçesiyle dosyanın Askeri Yargıtay’a gönderilmesine hükmetti. Ahmet Zeki Üçok’un itirazı üzerine Yargıtay, yeniden yargılamada Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkili olduğuna karar vererek, dosyayı geri gönderdi. Üçok, yerel mahkemece tutuksuz yargılandığı davada tekrar hakim karşısına çıktı ve 27 Kasım 2018’de görülen karar duruşmasında ‘delil yetersizliği’nden beraat etti. Temyiz edilen karar, Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi tarafından oy birliği ile onandı. Yargıtay, temyiz itirazının yerinde görülmediğine hükmederek kararı onadı.

“ÜLKEM İÇİN HER GÖREVE HAZIRIM”

Üçok bugün İstanbul'da İYİ Parti tarafından düzenlenen 100 bin üye etkinliğinde partiye üye olduğunu resmen açıkladı. Üçok, SÖZCÜ muhabirine yaptığı açıklamada “Siyasete bugün adım attım, ülkem için partim nerede uygun görev verirse mücadele edeceğim, ülke zor bir dönemden geçiyor, öncelikle yapılan tüm hukuki haksızlıklarla mücadele etmek gerekir. Önümüzdeki günlerde yapılacak parti üst düzey toplantılarında verilecek her türlü görevi yapmaya hazır olduğumu belirttim” diye konuştu.