Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bir aylık aranın ardından yeniden toplanıyor. Kabine değişikliği ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca görevlerinden ayrıldı.

Murat Kurum Çevre Bakanlığı'na, Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ise Sağlık Bakanlığı'na atandı.

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda, iç ve dış siyasi meseleler ile ekonomik durum değerlendirilecek, yeni yargı paketi ve emekli-memur zamları gibi konular ele alınacak.

YENİ ATANAN BAKANLAR YEMİN EDECEK

TBMM Genel Kurulunun bugünkü birleşiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden af talebi kabul edilen Fahrettin Koca'dan boşalan Sağlık Bakanlığına Kemal Memişoğlu'nun, Mehmet Özhaseki'den boşalan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına Murat Kurum'un atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunacak.

Erdoğan emekli maaşı için ‘ölçüyoruz biçiyoruz’ dedi: Muhalefeti hedef aldı Erdoğan emekli maaşı için ‘ölçüyoruz biçiyoruz’ dedi: Muhalefeti hedef aldı

Ardından TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Kurum'un Anayasa hükmü gereği atamadan dolayı milletvekilliğinin düştüğü bilgisi Genel Kurul'a verilecek.

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, yeni kabine üyelerini yemin etmek üzere kürsüye davet edecek. Memişoğlu ve Kurum, Anayasa'nın 106. maddesi gereğince TBMM Genel Kurulunda ant içerek göreve başlayacak. İki yeni bakan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ilk Kabine Toplantısı'na katılacak.

Kurum'un milletvekilliğinin düşmesi nedeniyle toplam milletvekili sayısı 593'e, AK Parti'nin Meclisteki sandalye sayısı 264'e indi.

TBMM Genel Kurulunda gelecek günlerde Murat Kurum'dan boşalan Çevre Komisyonu üyeliği için AK Parti tarafından bir milletvekili bildirilecek. Ardından komisyonda başkan seçimi yapılacak.

Kaynak: NTV