Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Mart 2024'te yapılması beklenen yerel seçimlere ilişkin iddialara yer verdiği bugünkü yazısında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı’na aday olmak istediğini iddia etti.

Daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne talip olduğu iddiasını aktaran Pehlivan, bugün bir adayın daha çıktığını söyledi.

Öte yandan Pehlivan’ın aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan her iki ismi de aday göstermeyecek. AKP'nin İBB Başkanlığı için adayı 'sürpriz' olacak.

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Arka Bahçe’nin sıkı ziyaretçileri bilir. Geçen ay şunu yazdım: “Söylenen o ki Erdoğan, İstanbul’un başına Adil Karaismailoğlu’nu düşünüyor.”

Ulaştırma bakanının Marmaray’daki “habersiz gibi görünen” videosunun da bu amaca yönelik bir çalışma olduğunu belirttim.

Kaçtır anlatacağım, fırsat olmadı. AKP koridorlarını iyi bilen bir kaynağım aradı ve şöyle dedi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da gözü İBB’de. O da İstanbul’u yönetmek istiyor.”

Tam ağzımdan “Desene, kabinede kavga çıkacak” sözü çıkacaktı ki, telefondaki ses ekledi:

‘ERDOĞAN FİKİR DEĞİŞTİRECEK’

“Biliyorsun ki, hiç yanıltmadım seni. Görürsün; ikisi de değil, çok sürpriz bir adayı olacak AKP’nin. Erdoğan fikir değiştirecek ve İBB’nin başı için başka bir ismi aday gösterecek.”

Haliyle, sordum o ismi. Size şimdilik söylememem şartıyla fısıldadı.

Evet, şu an ibre Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’ndan yana. Ama bakalım, kaynağımın dediği gibi Erdoğan daha “sağlıklı” bir ismi düşünecek mi?"