Vücudunuzdaki yağ kendini her zaman obezite şeklinde göstermek zorunda değildir. Size birden fazla şekilde zarar verebilecek yağlanmaya ise en çok göbek bölgemizde rastlarız. Visseral yağlanma, ya da derin karın yağı, bu bağlamda kaçınmanız gereken önemli bir sorun. İç organlardaki yağ ve bunun vücudunuz üzerindeki zararlı etkileri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin…

Cerrahi Gastroenterolog Danışmanı Dr. Manisegaran ve Dr. Hemanth Kumar Kasaragod, viseral yağ hakkında bilmemiz gereken şeyleri anlattı.

Kesi Yeri Fıtığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İÇ ORGAN YAĞI YA DA VİSERAL YAĞ NEDİR?

Dr. Kasaragod’a göre bu yağ tipi öncelikli olarak karaciğer, pankreas, böbrek ve bağırsaklar gibi önemli organların çevresinde yer alıyor. Buradaki handikap ise, iç organlardaki yağın görünmemesi veya hissedilmemesidir. Oldukça düz bir karnınız olabilir, ancak yine de iç organlarınızda mutlaka yağ vardır. Hatta bazı insanların karın tipi için “ince ama yağlı” denmesinin nedeni budur. İç organlardaki yağ gizlenir ve kolayca fark edilmez.

Dr. Manisegaran tespit etmek için genellikle bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme gibi pahalı görüntüleme taramalarına ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Ancak aşırı visseral yağ biriktirip biriktirmediğinizi anlamanın basit yolları da vardır:

Sağlık Bakanı Koca'dan Eris varyantı açıklaması! Aşı ve tam kapanma olacak mı? Sağlık Bakanı Koca'dan Eris varyantı açıklaması! Aşı ve tam kapanma olacak mı?

İÇ YAĞLANMANIZIN OLDUĞUNU ANLAMANIN 3 YOLU

1) Bel ölçüsü

Göbek deliğinizi baz alarak ölçtüğünüzde bel genişliğiniz 80 cm’den fazlaysa, bir kadın için bu endişe verici bir değer olabilir. Erkeklerde ise sınır 90 cm’dir.

2) Vücut kitle endeksi

Vücut kitle endeksiniz metrekare başına 23 kg'dan büyükse, bu iç organ yağı biriktirdiğiniz anlamına gelebilir.

3) Vücut şekli

Elma şeklinde bir vücuda, büyük bir gövdeye ve ince bacaklara sahip olmak, iç organlarınızda daha fazla yağ olduğunu gösterir.

İÇ ORGAN YAĞLANMASI NEDEN TEHLİKELİDİR?

Normal visseral yağ aralığı, vücut yağınızın yaklaşık yüzde 10'u kadardır, ancak bundan daha fazlası, onu kaybetme zamanının geldiği anlamına gelir.

Vücutta Yağ Oranı Nasıl Azaltılır?

Kaynak: elele