Yerel seçimlerde AK Parti'den muhalefete geçen birçok belediye, devasa borç yükleriyle karşı karşıya. Bu durum, yeni başkan ve yönetimlerin şaşkınlık ve tepkisine neden oluyor.

İşte milyar liralık borç bırakan o belediyeler...

Trabzon Ortahisar Belediyesi:

Trabzon Ortahisar Belediyesi'nde 800 milyon liralık borç ortaya çıktı. Yeni başkan Ahmet Kaya, bu rakamı "vahim ve ağır bir tablo" olarak nitelendirdi. Eski AKP'li yönetimin gelir ve imkanları göz önüne alındığında bu borcun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

2-603

Malatya Büyükşehir Belediyesi:

BirGün'de yer alan habere göre Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde de durum farklı değil. AKP'li Sami Er, eski başkan Selahattin Gürkan'dan 17 milyar 80 milyon liralık borç devraldıklarını açıkladı. Er, göreve başladığı ilk gün maaş ödemesinde zorlandıklarını ve kredi çekmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

4-71

Mardin Büyükşehir Belediyesi:

DEM Partili Ahmet Türk'ün kazandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde ise kayyum yönetiminden kalan borç 3 milyar 502 milyon lira olarak açıklandı. Bu borç yükü, Mardin'i Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri haline getiriyor.

5-34

Denizli Büyükşehir Belediyesi:

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nde ise durum daha da vahim. CHP'li Bülent Nuri Çavuşoğlu, eski başkan Osman Zolan'dan devraldıkları borcun 11 milyar 130 milyon lirayı bulduğunu açıkladı. Çavuşoğlu ayrıca, Zolan'ın kendi fotoğraflarının yer aldığı 30 bin boyama dergisi için 700 bin lira ödendiği bilgisini de paylaştı.

6-16

CHP BORÇLU BELEDİYELERİ AÇIKLADI

CHP, 31 Mart’ta kazandığı bazı belediyelerin mevcut borçlarını açıklamıştı. Buna göre Denizli Büyükşehir Belediyesi 11 milyar lira borçla rekor kırarken, Sancaktepe Belediyesi de 2 milyar lira borçla ikinci sırada yer aldı.

35 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuşlardı: Devlet katillerden dondurma almış 35 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuşlardı: Devlet katillerden dondurma almış

1 milyon nüfuslu Denizli Büyükşehir Belediyesi: 11,1 milyar TL
490 bin nüfuslu İstanbul Sancaktepe Belediyesi: 2 milyar TL
575 bin nüfuslu Kütahya Belediyesi: 1,7 milyar TL
155 bin nüfuslu Kilis Belediyesi: 502 milyon TL
85 bin nüfuslu Edirne Keşan Belediyesi: 483 milyon TL
65 bin nüfuslu Antalya Kaş Belediyesi: 400 milyon TL
43 bin nüfuslu İzmir Kiraz Belediyesi: 332 milyon TL
50 bin nüfuslu Kütahya Gediz Belediyesi: 262 milyon TL
41 bin nüfuslu Denizli Tavas Belediyesi: 61 milyon TL