Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), hükümetin verdiği zam teklifini protesto etmek için birçok ilde bir günlük iş bıraktı.

İran'da yapay zeka daha hızlı fetva çıkarmak için kullanılacak İran'da yapay zeka daha hızlı fetva çıkarmak için kullanılacak

KESK, iktidarın kamu emekçilerine ve emeklilere 2024 yılı için altışar aylık dilimler halinde için yüzde 14 + yüzde 9 maaş artışı, 2025 yılı için ise yüzde 6 + yüzde 5 maaş artışı teklifine tepki olarak ülke genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Yapılan eylemlerde, “İktidarın sefalet koşullarını dayatan TİS teklifine, ekonomik, sosyal, özlük ve demokratik hakların gaspına, sarı sendikalara karşı haklarımız için birlikte mücadeleye” denildi.

İSTANBUL: 'SEFALETE TESLİM OLMAYACAĞIZ'

KESK'in hükümetin açıkladığı zam oranına karşı aldığı 16 Ağustos'ta iş bırakma kararı kapsamında İstanbul'da sağlık emekçileri Okmeydanı Ağız ve Diş Hastanesi'nde bir araya geldikten sonra Profesör Doktor Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını SES Şişli Şube Eş Başkanı Fadime Kavak okudu. Hastane önünde toplanan sağlık emekçileri "İnsanca yaşamak istiyoruz", "Sefalete teslim olmayacağız" sloganları attı. Seyyanen zammı, enflasyon altında açıklanan zam oranlarını kabul etmeyerek taleplerini dile getirdi.

BURSA: 'TÜİK’İN SANAL RAKAMLARINA DAYALI BU TEKLİF BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR'

KESK Bursa Şubeler Platformu, Şehreküstü Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla hükümetin memur ve memur emeklisini ilgilendiren zam teklifini protesto etti.

‘Hükümetin Bizleri Yok Sayan ilk teklifine ilk uyarı için g(ö)rev’ deyiz diyen KESK üyeleri insanca bir yaşam için ortak mücadele çağrısı yaptı.

Hükümet 6 milyonu aşkın kamu emekçisi ve emekliye, bizlere toplu sözleşme teklifini açıkladığını vurgulayan Nuriye Aydemir, “İktidar Merkez Bankasının hedeflediği, ama her zamanki gibi tutmayacağı bugünden belli olan enflasyon oranlarının bile altındaki teklifi ile hepimizle açıkça alay etmiştir. Üstelik hükümetin tırnak içinde teklifinde tüm kamu emekçilerinin ortak taleplerine ve 11 hizmet kolunun taleplerine dair tek cümle edilmemiştir. Tüm bunlar ‘Müzakereler devam ediyor’ denilip geçiştirilmiştir”dedi.

Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının temmuz 2023 itibari ile 38 bin TL’ye ulaştığını vurgulayan Aydemir, “Buna rağmen kamu işvereni 2 gün önce açıkladığı teklifi ile mevcutta 22 bin TL olan eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük kamu emekçisi maaşının (15/1 hizmetli) tam iki yıl sonra 30 bin 425 TL olmasını vaat ediyor. Yine bugün 20 bin 350 TL olan bekar, en düşük kamu emekçisi maaşının ise iki yıl sonra 28 bin 145 TL olmasını vaat ediyor. Üstelik iki yıl sonrasına havale edilen bu rakamların içinde taban aylığımıza yansıtılmayan, dolayısıyla emekli aylıklarımıza yansıtılmayan ilave seyyanen ödenek tutarlarının olduğunu açıklıyor. Birileri ise çıkmış hala ‘Hükümetin teklifini revize etmesini bekliyoruz’ diye dem vuruyor. Bizleri bu kadar aşağılayan bir teklifi üç beş puan artırarak revize etmek mümkün değildir. İktidarın kendi enflasyon hedeflerinin bile altında kalan, TÜİK’in sanal rakamlarına dayalı bu teklif bizim için yok hükmündedir” ifadelerini kullandı.

ESKİŞEHİR: 'İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ'

Eskişehir’de DSİ 3. Bölge müdürlüğü önünde açıklama yapan KESK üyeleri, "İnsanca yaşamak istiyoruz", "Sermayeye değil emekçiye bütçe!" sloganları attı.

Açıklamayı okuyan SES Eş Başkanı Özge Yılmaz, "Biz KESK olarak en başından beri kamu işvereni olan hükümetin, geçtiğimiz 6 dönem boyunca yaptığı gibi bu dönem de masaya, tutmayan enflasyon hedeflerini, TÜİK sahte enflasyon rakamlarını temel alan bir maaş artışı teklifi ile gelmesi durumunda üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı ilan ettik. Enflasyon hedeflerinin bile altında artışları teklif diye sundu. Biliyorsunuz, daha 18 gün önce Merkez Bankası yüzde 8,8 olan 2024 yılı enflasyon hedefini yaklaşık dört kat artırarak yüzde 33’e çıkardığını açıkladı. Ama AKP manidar bir şekilde 23. yaşına girdiği 14 Ağustos’ta bize 2024 yılı için taban aylığımıza yansıtılmayan ilave seyyanen ödenek dahil toplamda yüzde 23 maaş artışı teklif ediyor. Merkez Bankası 2025 yılı hedefini şimdiden yüzde 15’e çıkardı. Ama iktidar bize 2025 yılı için yüzde 11 artış teklif ediyor. İktidarın enflasyon hedeflerini her sene revize adı altında artırdığı bir ülkede yaşıyoruz” dedi.

SAMSUN: 'KAMU HİZMETİ HAKKI YOK SAYILAN TÜM BU ÜLKENİN TÜM İNSANLARI İÇİN GREVDEYİZ'

Samsun KESK Şubeler Platformu Gazi Müzesi önünde toplanarak hükümetin toplu sözleşme teklifine karşı taleplerini dile getirdi. Basın açıklamasını Tüm Bel Sen İdari Sekreteri Ömür Akın okudu. Akın, “Sadece kendimiz için değil, göz göre göre sefalete itilen, verdikleri emekler yok sayılan 12 milyon emeklinin de hakkını savunmak için buradayız. Nitelikli, ücretsiz kamu hizmeti hakkı yok sayılan tüm bu ülkenin tüm insanları için grevdeyiz. Alanlarda omuz omuzayız” dedi.

Kaynak: Evrensel