Ege ve Akdeniz'de vatandaşlar 508 plajdan sadece 90’ını ücretsiz kullanabiliyor. Oysa halkın kıyıları eşit ve özgürce kullanma hakkı anayasayla güvence altında.

KIYI KANUNU YOK HÜKMÜNDE!

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre, tatil bölgelerinde oteller ve işletmeler deniz kenarlarını işgal etmiş durumda. Kıyıların özelleştirilmesi ve kiralanmasıyla birlikte Ege ve Akdeniz bölgelerinin en güzel plajları kar kapısına dönüştü.

Bu bölgelerdeki bazı plajlara girişlerden direkt para talep edilirken bazılarında ise içerideki işletmede harcama yapılması gerektiği söyleniyor. Kıyı şeridinde yer alan oteller, halka açık olması gereken plajlara şezlong ve şemsiye atarak yurttaşlardan para istiyor. Buna karşı çıkıldığı durumlarda ise mafyatik unsurlar devreye girerek yurttaşlar tehdit ediliyor.

Son yağışlar nasıl etkiledi: İstanbul'daki barajların doluluk oranı belli oldu Son yağışlar nasıl etkiledi: İstanbul'daki barajların doluluk oranı belli oldu

20 BİN LİRA ISTEYEN VAR

Özellikle yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği İzmir ve Muğla’da sadece plaja girmek bile bazı yerlerde asgari ücrete dayanıyor. İzmir’de 300 liradan başlayan plaj girişlerinde içerideki işletmede para harcanması talep edilirken loca girişleri ise 20 bin TL’ye kadar uzanabiliyor. Muğla’nın en meşhur ilçesi Bodrum’da da fiyatlar ortalama 500 liradan başlıyor. Plajlara giriş ücretinin 100 lira olduğu yerlerde ise işletmede minimum 500 lira harcanması isteniyor. Yurttaşların daha uygun tatil yapma isteğiyle tercih ettiği Balıkesir’de ise fiyatlar popüler yerlerle yarışıyor.

SADECE 90 TANE KALDI

Ege ve Akdeniz bölgesinde bulunan 508 plaj, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın belirlediği kriterlere göre mavi bayrıklı. Bu plajların ise sadece 90 tanesi yurttaşların ücretsiz olarak kullanabildiği halk plajı olarak yer alıyor. Bu oran hesaplandığında ise yurttaşlar buralardaki mavi bayraklı plajların sadece yüzde 17.71’inden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.