Tarım ve Orman Bakanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürlüğü, Eskişehir’de 15, Afyon’dan 2, Kütahya’dan 1 ve Denizli’den 2 olmak üzere toplam 20 kızıl geyiğin, avlanması için geçen yıl eylül ayında ihale düzenledi. 

Bodrum'da yeşil alanlar talan ediliyor! Bodrum'da yeşil alanlar talan ediliyor!

'KIZIL GEYİKLERİN ÖLDÜRÜLMESİ CİNAYETTİR'

"Kızıl geyiklerin öldürülmesi her ne kadar 'kira' olarak belirlense de aslında cinayettir" diyen Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gülçin Yapıcı, ihalenin hukuka aykırı olduğunu belirterek yürütmeyi durdurma işlemi için Afyonkarahisar İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

MAHKEMEDEN İHALEYE İPTAL KARARI

İhalenin hukuka uygun olmadığını belirten mahkeme ihale için iptal kararı verdi. Mahkeme kararında şu ifadeler yer aldı:

"Bu haliyle Bern Sözleşmesi’nde korunan fauna türleri arasında sayılan kızıl geyiklerin avlanma gerekçeleri arasında gösterilen kızıl geyik popülasyonunun devamı için avlattırılmasına ilişkin olarak somut ve bilimsel verilerin dosyaya sunulamadığı, dosyaya sunulan bilgi belge ve raporların da bu mahiyette olmadığı ve dolayısıyla av turizminin kızıl geyik faunasının korunmasına olumlu etkileri olacağının somut şekilde ortaya konulmadığından, kızıl geyiklerin avlanmasına yönelik dava konusu ihale işleminde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

BERN SÖZLEŞMESİ'NDE GÖNDERME

Mahkemenin iptal kararıyla birlikte 20 kızıl geyiğin avlanmaktan kurtulduğunu söyleyen Av. Yapıcı, "Ekolojik dengenin bir unsuru olan ve nesli tükenmekte olan kızıl geyiklerin öldürülmesi her ne kadar ‘kira’ olarak belirlense de aslında cinayettir ve hukuka aykırıdır. Avrupa’nın yaban hayatı ve yaşama ortamlarını koruma anlaşması olan, Bern Sözleşmesinde, korunan fauna türleri arasında sayılan kızıl geyiklerin avlattırılması açıkça hukuka aykırıdır. Daha önce bu dört ilde av ihalelerinin yürütme durdurma kararını almıştı. Bu sefer ise kararın iptali ile hayvanlar yaşadıkları alanlarda avlanmaktan kurtuldular" dedi.

(DHA)