Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki yıkıcı depremlerin ardından koordinasyon olarak sınıfta kalan Kızılay'ın, daha sonradan elindeki çadırları depremzedelere vermek yerine sattığı ortaya çıkmıştı. Her kesimden büyük tepki alan kurumun daha sonradan da elindeki yiyecekleri sattığı ortaya çıkmıştı.

Merkez Bankası'ndan 'tanıdık' rezerv açıklaması Merkez Bankası'ndan 'tanıdık' rezerv açıklaması

AK PARTİ'Lİ İSME KİRALAMIŞ

Kızılay hakkında son olarak, Avrupa'nın en büyük çadır üretim tesislerinden biri olan Kızılay'ın Ankara Etimesgut’taki çadır fabrikasını AK Parti'li Ali Gökşin’e kiraladığı belirtildi.

Çadır fabrikasını uzun bir süredir, Keçiören Belediyesi’nin AK Parti’li meclis üyesi olan Ali Gökşin işletiyor. AK Parti’li Gökşin, Kızılay’ın fabrikasında ürettiği çadırları Kızılay’a satıyor. Kızılay da satın aldığı çadırları AFAD’a satıyor.

TUĞBA ÇANTA İSİMLİ ŞİRKETLE ÇADIR ÜRETİMİ

BirGün’den İsmail Arı'nın haberinde yer alan bilgilerde, Kızılay Yönetim Kurulu tutanaklarına göre, Kızılay 2016, 2017 ve 2019 tarihlerinde Ali Gökşin ile ailesinin sahibi olduğu Tuğba Çanta isimli şirkete çadır üretim sözleşmesi imzaladı.

Yönetim kurulu tutanaklarında yer alan bilgilere göre Kızılay, o yıllarda AFAD’a satacağı 18 bin 830 çadırı Tuğba Çanta’ya ürettirdi. Gazeteci Murat Ağırel ise Kızılay’ın AFAD’a satacağı 120 bin çadır için 2022’nin eylül-ekim aylarında yaptığı ihaleler, yine Tuğba Çanta’nın aldığını duyurmuştu. 2016’dan beri Kızılay’ın AFAD’a sattığı çadırların çok büyük bir kısmını AKP’li Gökşin’in sahibi olduğu Tuğba Çanta üretti ve üretmeye de devam ediyor.

Kızılay’ın yönetim Kurulu kararlarında dikkatleri çeken kısım ise “Tuğba Çanta üretim tesislerimizdeki mevcut makine parkurlarında çadır üretimine başlamıştır” ifadeleri oldu. Yani AK Parti’li Gökşin, Kızılay’ın kendi personeli ve yöneticileri olmasına rağmen Kızılay’ın çadır fabrikasında üretim yapıyor.

Kızılay’ın çadır üretim fabrikasını kendisine kiraladığını belirten Ali Gökşin, “Normal süreçte Kızılay kendisi üretim yapıyor. Yüklü çadır siparişi olduğunda kendisi yetiştiremiyor ve ihaleye açıyor. 2016’dan beri 3-5 çadır ihalesini aldık. Kızılay çadır üretim tesislerini bize kiraya veriyor, bize teslim ediyor. Şu anda da biz üretim yapıyoruz ama Kızılay’ın kendi personeli de üretim yapıyor. Çadır fabrikasındaki 3-4 hangarın 1-2 tanesi bizim. Ayrıca kendi fabrikamız da var, orada da üretim yapıyoruz” dedi.

'ÜRETİM YAPILMASI YANLIŞ DEDİM'

Yartışmaların odağındaki isim olan AK Parti'li Gökşin şu açıklamalarda bulundu:

“Çadır zor bir iş zaten. Yazık oldu Kızılay’a, kendilerini anlatamadılar. Kızılay hepimizin malı… Batırmanın, yerin dibine geçirmenin ne manası var?

Kızılay fabrikasını bir şirkete işlettiriyor. Yani kendi tesisini bir şirkete veriyor. Tesiste çalışan personel de bu şirketin elemanları. Yönetici olduğum dönemde ‘Kurumun kendi üretimin tesisi ve personeli varken bu tesisi başka bir şirkete kullandırması ve üretim yaptırması yanlış’ dedim ama dinlemediler. Ben tüm bu işlemlere itiraz ettim, itirazlarımı kayıt altına aldırdım. Ancak çoğunluk kararıyla yönetim kurulunda kabul edildi. Cumhuriyet savcıları Kızılay’ın yönetim kararlarını incelendiğinde çok sayıda buna benzer usulsüzlük ile birlikte itirazlarımızı da görecektir.”