Devlet medyasında çıkan haberlere göre Çin, Tayvan'ın ABD'deki fiili büyükelçisi Hsiao Bi-khim'e ve aile üyelerinin anakaraya, Hong Kong'a ve Makao'ya girişini yasaklayan yeni yaptırımlar uyguladı.

Çin'in Tayvan İşleri Ofisi tarafından açıklanan yaptırımlar, yatırımcıların ve Hsiao ile bağlantılı firmaların anakaradaki kuruluşlar ve kişilerle işbirliği yapmasını da yasaklıyor.

‘BAĞIMSIZLIK FANATİKLERİ’

Malezya güçleri alarmda! İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma eserleri yağmalayan gemiye el konuldu Malezya güçleri alarmda! İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma eserleri yağmalayan gemiye el konuldu

Çin yaptırımları, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'in bu hafta ABD aktarmalı yaptığı Güney Amerika ziyaretinde, ABD Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile görüşmesinden sonra geldi.

Geçen yıl ağustos ayında Çin, o zamanki ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a yaptığı ziyaretin ardından "bağımsızlık fanatiği" olmakla suçladığı Hsiao’yla beraber yedi Tayvanlı yetkili ve milletvekiline yaptırım uygulamıştı. Çin, Tayvan'ı gerekirse zorla “yeniden birleştirilmek üzere” kendi bölgesi olarak görüyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER