Balkan Naci İslimyeli 75. Doğum Yıldönümünde Anılıyor

14 Nisan’da aramızdan ayrılan Çağdaş Türk Sanatının önemli isimlerinden, Balkan Naci İslimyeli 20 Eylül’de 75. doğum yıldönümünde açılan özel bir seçki ile anılıyor.

Kültür Sanat 23.09.2022, 16:25
Balkan Naci İslimyeli 75. Doğum Yıldönümünde Anılıyor

Türkiye ve dünya sanatından Balkan Naci İslimyeli, bir sanat yolcusu olarak ürettiklerini ardında bırakarak geçip gitti. Yakınları, öğrencileri, dostları ve sanatsever takipçileri onun bu tutkulu yolculuğunu yıllarca izledi. 14 Nisan 2022’de vefat eden Çağdaş Türk Sanatının önemli isimlerinden birisi olan Balkan Naci İslimyeli aynı zamanda Işık Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde öğretim üyeliği de yapıyordu.

Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV) tarafından EKAVART Galeri’de 20 Eylül’de açılan sergi 8 Ekim’e kadar açık kalacak. Sanatçının ardından veda mısraları gibi okunan “Geçerken” başlıklı kendi yazdığı şiiri serginin üst başlığını oluşturuyor. Erkan Doğanay küratörlüğünde, Gülfem Dedeoğlu proje koordinatörlüğünde hazırlanan, sanatçının çeşitli dönemlerinden yapıtların yer aldığı sergide ayrıca daha önce sanatçının hiçbir sergisinde görülmemiş, ilk kez izleyici ile buluşacak eserleri de izlenebilecek.

Sergi sürecinde 1 Ekim Cumartesi günü EKAVART Galeri’de yapılacak panel de ise yakın dostları, Işık Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel Sanatlar Bölümü’nden Prof. Dr. Evangelia Şarlak, Meriç Hızal, Mahmut Nüvit Doksatlı ve Nedret Öztokat gKılıçeri, İslimyeli’yi ve eserlerini konuşacak. Panel programında keman virtüözü Cihat Aşkın’ın Bal-kan Naci İslimyeli’ye ithaf ettiği besteler de Cihat Aşkın tarafından icra edilecek.

Balkan Naci İslimyeli’nin evrensel nitelikte ve netlikte entelektüel donanıma sahip bir sanatçı olduğunu dile getiren Küratör Erkan Doğanay, İslimyeli üzerine şu değerlendirmelerde de bulundu:

“Balkan Naci İslimyeli, multidisipliner bir sanatçıydı; resimden heykele; fotoğraftan video art’a, edebiyattan tiyatro oyununa; sinemadan sahne tasarımına dek pek çok alanda yapıtlar üretti. İçinde biriktirdiği insani duygularını naif kelimelerle buluşturan hassas bir şairdi; duyduğu bir haber ya da yaşadığı bir olay, sevdiği birilerinin ya da kedisinin kaybı; ezilenler, ötekileştirilenler, kadınlar, çocuklar, haksızlıklar, hukuksuzluklar onun dizelerinde sanatsal bir eyleme dönüştü.

Bilginin paylaşımına inanan bir eğitimciydi; öğrencileriyle kurmuş olduğu samimi iletişim diliyle “onlara öğretmenlik yapan adam” rolü oynamak yerine, gerçek bir arkadaşlık, rehberlik yaparak usta-çırak ilişkisi modeliyle bütün tecrübesini aktardı. Gerek okulda gerek atölyesinde, sanat projelerinde, yayınlarda, hatta sosyal medya hesaplarında bilgi aktarımına devam ederek onları destekleyen, cesaretlendiren, sanat hayatına hazırlayan usta’larıydı.”

Yorumlar (0)
18
açık