MEB''den öğretmen ve öğrencilere yepyeni bir kitap: Akran Öğreticiliği

MEB''den öğretmen ve öğrencilere yepyeni bir kitap Öğrencilerin başarısını artırmaya yönelik çalışmalarından birini gerçekleştirdiklerini açıklayan MEB, ''Geri Bildirim El Kitabı''nın ardından serinin ikinci kitabı olan ''Akran Öğreticiliği'' el kitabını erişime sundu.

Kültür Sanat 20.12.2020, 15:44 20.12.2020, 15:44
MEB''den öğretmen ve öğrencilere yepyeni bir kitap: Akran Öğreticiliği

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmek ve öğrenmenin birbirinden bağımsız süreçler olmadığını belirtti.

Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü:

* Biz öğretmenler gibi çocuklarımız da öğretirken daha çok öğreniyor. 

* Her çocuğun başarılı olduğu alan, yetenekleri farklıdır. Birine 'Haydi, bu en iyi yaptığını arkadaşına sen öğret' dediğinizde çok güzel bir öğretmen olur. Öğretenin sorumluluk duygusu, özgüveni gelişir; öğrenen, eğlenerek daha kalıcı öğrenir. 

* Bu yönteme ilişkin yapılmış pek çok uluslararası çalışmayı derleyerek 'Neden ve nasıl akran öğreticiliği' sorularına yanıt vermeye çalıştık. Meslektaşlarıma ve çocuklarıma katkı sunmasını diliyorum" dedi.

* 'Akran Öğreticiliği' el kitabında, bir öğrencinin, diğer öğrencinin öğrenmesine yardımcı olmasıyla gerçekleşen akran öğreticiliğinin, öğrencilerin sadece akademik başarısının artmasında değil özgüven, sorumluluk, zaman yönetimi gibi birtakım tutum ve becerilerin gelişmesine de katkı sağladığına dikkat çekildi. 

* Böylece arkadaşlık temelli bir öğrenme ortamı oluşturulduğunun anlatıldığı el kitabında, teorik bilgilerin yanı sıra akran öğreticiliğinin bir öğretim stratejisi olarak nasıl kullanılabileceğine ilişkin birtakım önerilere de yer verildi. Akran Öğreticiliği el kitabı, 'http://cdn.eba.gov.tr/kitap/akran' adresinden e-Kitap olarak erişime sunuldu.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu