Taciz iddialarını kabul eden Hasan Ali Toptaş''ın özrü tepki çekti

Taciz iddialarını kabul eden Hasan Ali Toptaş''ın özrü tepki çekti Sosyal medyada yazar Hasan Ali Toptaş’la ilgili atılan bir tweet edebiyat dünyasında “me too” hareketine dönüştü. Taciz iddialarını kabul eden Toptaş''ın özür metni ise tepkilere neden oldu.

Kültür Sanat 09.12.2020, 19:02 09.12.2020, 19:02
Taciz iddialarını kabul eden Hasan Ali Toptaş''ın özrü tepki çekti

Sosyal medyada Leyla isimli bir kadın, yazar Hasan Ali Toptaş’ın tacizci olduğuna yönelik bir mesaj paylaştı. Bu mesajın ardından onlarca kadın Toptaş ile yaşadıkları taciz ve cinsel saldırı iddialarıyla edebiyat dünyasında ifşa hareketi başlattı.

Toptaş'ın tacizine uğrayana isimler arasında yazar Pelin Buzluk da vardı. Pelin Buzluk’un yazdıklarının ardından yazar Aslı Tohumcu ve Nermin Yıldırım ile çok sayıda yazar birbirlerine “yalnız değilsin” diyerek kendilerini taciz eden yazarları ifşa etti.

‘CİNSEL TACİZDEN DE ÖTE CİNSEL SALDIRI’

Hürriyet’ten Ece Çelik’e konuşan Pelin Buzluk yaşadıklarını şöyle anlattı: “2011 yılında, cinsel tacizden de öte cinsel saldırı diyebileceğimi bir olaydı. Benim için konuşması çok güç bir durum. Eski eşimle bizi yazıevine davet etmişti. Eşim gelmek istemeyince tek başıma gittim. Fiziksel yönelmesi ve zorlaması oldu. Şoke olmuştum. Bir süre kendimi banyoya kapattım, kendisine ‘Özür dilerim ama istemiyorum’ dedim. Sonraki yıllarda özür dilediğim için kendimi çok suçladım. ‘O zaman neden bu elbiseyi giydin?’ dedi ve beni geri kafalı olmakla suçladı. O gece o evden kurtulduktan sonra da hiçbir şey olmamış gibi benimle iletişimi sürdürmek istedi. Kendini asla suçlu görmedi.”

HASAN ALİ TOPTAŞ: ‘ÖZÜR DİLİYORUM’

İddialarla ilgili Hürriyet’in görüştüğü yazar Hasan Ali Toptaş ise “İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapabiliyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Toptaş'ın bu özrü ise sosyal medyada yadırgandı. Kadınlar, bu özrü kabul etmediklerini ifade etti.

BİR İFŞA DA ASLI TOHUMCU'DAN

Tacize uğrayan kadınlarla dayanışan yazar Aslı Tohumcu da kendisini taciz eden yazar Bora Abdo’yu ifşa etti: “Bora Abdo’nun adını vererek, Pelin Buzluk’un Hasan Ali Toptaş ifşasından cesaret alarak yani, yalnız olmadığımızı göstermek istedim. Kadınlar birbirinden güç alarak konuşuyor, daha da konuşacaklar belli.”

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu