AK Partili isimler 14 Mayıs seçimlerine giderken siyasal gerilimi artıracak ifadeler kullanıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun seçimleri ‘darbe’ olarak nitelemesi ile başlayan söylemlerin son notası bugün Erdoğan’ın yaptığı açıklama oldu. Ortada bir gerekçe yokken Erdoğan’ın kullandığı “Gerektiğinde 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, hayatımız pahasına istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız” ifadeleri sosyal medyada tepki çekti.

Bu tartışmalar devam ederken Halk TV canlı yayınında konuşan gazeteci Barış Terkoğlu, emekli bir askerin sınıf arkadaşı olan görevdeki bir kuvvet komutanıyla yaptığı konuşmayı aktardı.

'MİLLİ İRADEYE SAYGI DUYARIZ'

Terkoğlu şunları söyledi:

"Emekli bir asker, biliyorsunuz sınıf arkadaşlarıyla da görüşüyorlar. Görüştüğü sınıf arkadaşı bir Kuvvet Komutanı ile diyaloğunu bana yazdı. Şunu sormuş, emekli asker, '15 Mayıs sabahı seçim sonucunda iktidar değişirse ne yaparsınız?'

Kuvvet Komutanı 'Ne sonuç çıkarsa çıksın saygı duyarız. Milli iradeye saygı duyarız' yanıtı vermiş.

Türkiye için korkutan tahmin: 30 milyon yeni mülteci gelecek, Batılı turistler tatile gelemeyecek Türkiye için korkutan tahmin: 30 milyon yeni mülteci gelecek, Batılı turistler tatile gelemeyecek

'ANAYASAYA AYKIRI'

Emekli asker, 'Siz milli iradeye saygı duysanız dahi sizi Anayasaya aykırı bir şeye zorlarsanız ne olur?' diye sormuş.

Kuvvet Komutanı 'Yeminim ve anayasaya bağlılığım noktasında kalmakta ısrar ederim. Buna bağlı kalmak için direnirim.' yanıtını vermiş."