Devlet medyası KCNA, hafta sonu yapılan tatbikatların ülkenin "savaş caydırıcılık ve nükleer karşı saldırı kabiliyetini" artırmak için tasarlandığını söylerken, ABD ve Güney Kore'yi kendilerine karşı "açık bir savaş başlatma girişimi" yapmakla suçladı.

KCNA’nın haberinde, "Tatbikat aynı zamanda gerçek bir savaş tepkisi verme ve saldırı için savaş tatbikatlarını genişleten düşmana daha güçlü bir uyarı gönderme konusundaki daha sert irademizi göstermeyi amaçlıyordu" diye kaydedildi.

BAKANLIK SÖZCÜSÜNDEN AYRINTI YOK

Sudan’da ateşin dozu artıyor: Emekli askerler göreve çağırıldı Sudan’da ateşin dozu artıyor: Emekli askerler göreve çağırıldı

Ayrıca, tatbikatlarda, sahte nükleer savaş başlığı ile donatılmış bir balistik füzenin taktik nükleer saldırı senaryosu altında bir hedefi vurmadan önce 800 kilometre uçtuğunu da bildirdi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Kuzey Kore'nin nükleer programında önemli teknolojik ilerlemeler kaydettiğini söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Kim, tatbikatların ordunun savaş kabiliyetini geliştirdiğini söyledi ve orduyu "her an ani ve ezici bir nükleer karşı saldırıya" hazır olmaya çağırdı. KCNA'nın aktardığına göre, "Düşmanların Kuzey Kore’ye karşı saldırganlık hamlelerini her zamankinden daha belirgin hale getirdiği mevcut durum, ülkemizin nükleer savaş caydırıcılığını katlanarak güçlendirmesini acilen gerektiriyor" ifadelerinde bulundu. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER