YAZARLAR

Tüm Yazıları Levent Uysal

BU AK PARTİ İÇİN BİR İLK

15.02.2019 10:25

14 Ağustos 2001’de kurulan ve Türk Siyasi hayatına hep başarıları ile damga vuran AK Parti belki de tarihinde ilk defa bir yarışa arkalardan başladı, hem de 6-7 puan..
Bu koşuşturma, bu ittifak partileri arasındaki bitmeyen görüşmeler, açıklanamayan adaylar hep bu yüzden.
İktidar adına masada oturan Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki ile Devlet Bahçeli’nin temsilcisi MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz arasında yaşanan bu diplomasi yoğunluğu bunun en belirgin göstergesi.
Peki neden böyle oldu?
Tek tek bakıldığında bölgesel dengeler elbette önemli. 
Ancak seçmenin kafasına yatmayan ve yapılan tüm anketlerde Cumhur İttifakını gerilerde bırakan etken; Fetö ile gerektiği kadar mücadele edilmediği, oluşan ve sızan listelerde bu örgütün kırıntılarına rastlanması.
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklanan tüm isimler için titiz bir çalışma yapıldığını hatta önünde MİT raporlarının olduğunu da belirtse, taban bu konuda ikna edilmiş değil.
İstanbul için belki de bir şans olan Binali Yıldırım için bile gönlü HDP’ye kayan Kürt seçmenin geri döndürülmesi gerekiyorsa, taşrada durum çok daha vahim.
Seçimlere 1.5 ay gibi kısa bir süre kala açıklanan manifesto bile beklenen etkiyi yapmadı. Her dönem sorgusuz sualsiz Reis’inin peşinden giden kitleler bu seçim öncesi biraz daha sorgulayıcı, biraz daha temkinli yaklaşıyor sandığa.
Tabii ülkedeki ekonomik tablo bir başka konu başlığı vatandaşın.
Yetmeyen emekli maaşları, kapılarda sürünen 3600 beklentileri..Yem, gübre fiyatlarında önlenemeyen artışlar. Bunların hepsi artık birer sıkıntı olarak yansıyacak gibi duruyor sandığa.
Cumhur İttifakı liderlerinin 31 Mart seçimlerini bir “Beka Sorunu” olarak sunduğu söylemler henüz o şok etkisini yapmadı kamuoyunda.
‘İdeolojik Körlük’ diye adlandırabileceğimiz kesimler (ki bu her kesim için geçerlidir) haricinde seçmende kafalar karışık.
İktidarın yada Cumhur İttifakının 31 Mart’ı kurtarabilecek belki de tek şansı, başka siyasi figür ve partilerin oyuna katılması. Millet İttifakından oy kotarabilecek adaylar üzerinden karşı cephe diye adlandırılan CHP-İYİ Parti sandığından oy çalabilmek.
Mustafa Sarıgül üzerinden başlatılan ve diğer illerde DSP üzerinden ilerleyen yeni bir oluşumun gördüğü karşılık, Erdoğan ve Bahçeli ikilisinin siyasi hayatına yön verecek gibi duruyor.
Elbette olası bir kötü sonuçta, bu liderler kimlere fatura keser, nasıl tahsil eder bunu da yaşayıp göreceğiz.


EN ÇOK OKUNANLAR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı