YAZARLAR

Tüm Yazıları Levent Uysal

Seçmenin Paradoksu

18.01.2019 07:17

31 Mart kapıda. 

Vatandaş kendini yönetecek başkanlar için sandığa gitmeye hazırlanırken, iki mahallenin sakinlerinde de kafalar karışık.

Bidon kafa’ denilerek alaya alınan Erdoğan sevdalıları da, kaybettiği 9 seçimin ardından kendine ‘liman bulamayan’ Atatürkçü kesimde bir çıkmazın içinde.

Aynı toprakların çocukları liderlerine ulaşamamış olmanın, taleplerini iletememiş olmanın burukluğu içinde izliyor yaşananları.

15 Temmuz girişimi ile zirve yapan ihanet şebekesinin siyasette izlerini gören AK Parti seçmeni, önüne konan listelerdeki artıklar gördükçe sandıktan kaçma eğilimine girerken, yurtsever ve milli sosyal demokrat kesim de “mezhepçi” yaklaşım ile tercih edilen adaylar karşısında oy vermekten uzaklaşıyor.

“Ne için benim mücadelem” diye çırpınan Tayyip hastası kesim, Yerel Seçimlerini sesini duyurmak için son fırsat olarak algılıyor.

Yapılan kamuoyu yoklamaları da gösteriyor ki taban rahatsız.

Manipüle edilen anketler, saklanan dosyalar ve gizlenen gerçekler ışığında girilen yarışta, gönlü varmıyor rey vermeye.

Ölçünün, terazinin kaybolduğuna olan inanç, her geçen gün sokakları kaplıyor. Toplumu ve onun taleplerini bilmeyenlere bırakılan irade, kendini vahiy almış gibi pazarlayan siyasetçi tayfası ile iktidar açısından oldukça zor bir süreç bekliyor kendilerini.

“Siyasete bulaşmayan Fetö, Fetö bile değildir” makarası ile adeta kaderine isyan eden AK Partililerde dökülme erken başlayacak gibi.

“Bu partinin evlatlarından böyle bir yiğit yoksa hepimize yazıklar olsun” diyerek Mansur Yavaş’ın Ankara adaylığına karşı koyan Muharrem İnce’nin çıkışına, Bursa’da 2014’de CHP’den Büyükşehir adayı olan Necati Şahin’in Nilüfer ilçesinden AK Parti adayı yapılarak adeta nazire yapıldı iktidar kanadından.

Elbette bunların yansıması olacak sonuçlara..

Ya Cumhuriyet Halk Partisi’nde durum farklı mı?

Belki daha da karışık.

Örgütün ve seçmenin hiçe sayıldığı aday belirleme süreci zaten baş ağrıtırken, diğer yandan ittifak ortakları Meral Akşener’e bırakılan belediyeler tepki topladı.

Mezhepçi duruşundan taviz vermeyen Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeterince derdi yokmuş gibi sanki.

Örgüt içindeki marjinalleri HDP’ye kaptırma kaygısı bir taraftan, sağ seçmene şirinlik yapıp oy kapma telaşı diğer yandan ana muhalefeti sıkıntıya soktu.

Ülkenin iki büyük partisinde bu sancıların yükseldiği dönemde, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin 31 Mart seçimlerine tarihi bir misyon yükleme kararlılığı devam ederken ve “ Cumhur İttifakı gereği neyse onu yaptık. Birkaç belediye alalım diye ilkelerimizi çiğnemedik. Belediye derken bekayı görmezden gelmeyin, düşman sevindirmeyin, zilleti güldürmeyiniz. Ya beka ya bela seçiminde sonuna kadar beka diyeceğimizi sakın aklınızdan çıkarmayın, gevşeklik göstermeyin.”diye çırpınırken görülen o ki; 1 Nisan’a en karlı girecek parti Akşener’in kadroları olacak gibi duruyor.

Ortada ne proje ne vizyon olmamasına rağmen.


EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da hastane önünde çatışma! Çok sayıda polis sevk edildi

Mardin'de böyle görüntülendiler! 3 kamyonette 50 terörist

Samassa'nın doktorundan açıklama

Meteoroloji uyardı! Kuvvetli yağış geliyor

Aşkı onda buldu

Devran Çağlar'a büyük vefasızlık

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Hasta Ben Fero'nun şarkısının çalınmasını istedi