Rize'nin Derepazarı ilçesi 31 Mart yerel seçimlerinde Büyük Birlik Partisi'nden (BBP) AK Parti'ye geçti. AK Partili belediye BBP'den devraldığı belediyenin borç içinde olduğunu ve bu nedenle çalışanların maaşını ödeyemediklerini kaydetti.

6 AY ÜCRETSİZ İZİN

Belediyede bu nedenle 20 işçi 6 aylığına ücretsiz izne çıkarıldı.

Belediye Başkanı Şaban Kalça tarafından işçilere gönderilen tebligatta şu ifadeler yer aldı:

"31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucunda Belediye Başkalığı görevine geldikten sonra Belediyemizin gelir ve gider durumunu incelediğimizde geçmiş dönem Belediye Başkanımızın Belediyemizi İller Bankası A.Ş.’ye borçlanma, bir bankadan kredi çekme, piyasada borcu olan, makine parkında bulunan araçların tamamına yakınına önemli derecede masrafı olan bir belediye devralmış bulunmaktayız.

Belediyemizin gelirlerine bakıldığında İller Bankası A.Ş. ve mahalli gelir olarak belediyemizin kasasına giren tutarın hiçbir yatırım yapmazsak bile personel giderlerinin yüzde 30’unu bile karşılamadığı görülmüştür.

7-10

Meclis üyelerimiz ile birlikte yaptığımız istişareler sonucunda böyle bir tablo ile karşı karşıya kaldığımızı bunun altından nasıl kalkılacağı yönünde fikir birliği elde edilerek, Derepazarı Belediyesi Personel Limited Şirketi adı altında belediyemizde çalışan 37 işçimizden bir kısmının 6 ay süreliğine ücretsiz izine ayrılmalarına ve 6 ay sonra tekrar işe alınmaları noktasında fikir birliğine varılmıştır.

Böylece işletme gereklerinden kaynaklanan finans darlığı nedeniyle 01.06.2024- 30.11.2024 tarihleri arasında tarafınıza 6 aylık ücretsiz izin verilmiştir. 01.12.2024 tarihinde işbaşı yapılacaktır."

Diamond Tema için yakalama kararı çıkaran Adalet Bakanı Yılmaz Tunç hakkında suç duyurusu Diamond Tema için yakalama kararı çıkaran Adalet Bakanı Yılmaz Tunç hakkında suç duyurusu

(ANKA)