Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde 42 madencinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan faciaya ilişkin soruşturma dosyasına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin faciadan 3 gün önce madende yaptığı denetime ilişkin tutanak da girdi.

'ACİL HALLERDE VE İHTİYAÇ HALİNDE'

Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı’na bağlı iş başmüfettişleri ve maden mühendisleri İrfan Güven ve Cemal Tekin imzasını taşıyan 11 Ekim 2022 tarihli tutanağa ANKA Haber Ajansı ulaştı.

Tutanakta, ön bilirkişi raporunda ve emniyetin fezlekesinde işaret edildiği gibi, madenin havalandırma sistemindeki soruna dikkat çekildiği ve değiştirilmesinin istendiği ortaya çıktı.

Tutanakta, madendeki havalandırma sisteminde 20 Ekim 2018 tarihinde tespit edilen sorunun aradan geçen 4 yıla rağmen düzeltilmediğini ifade edilerek, “Ocak ana havalandırması, acil hallerde ve ihtiyaç halinde kullanılması için hava yönünü ters çevrilebilecek özellikte değildir” tespitine yer verildi.

'EKSİKLİĞİN GİDERİLMESİNİ İSTEDİ'

Kılıçdaroğlu'ndan '418 milyar dolar' paylaşımı Kılıçdaroğlu'ndan '418 milyar dolar' paylaşımı

Müfettişler, yer altındaki elektrikli ekipmanların da patlayıcı atmosfere sahip alanlarda patlama riskine karşı çalışanları korumak için direktiflerin yer aldığı ATEX belgeli olmadığına dikkat çekerek, bu eksikliğin de giderilmesini istedi.

Tutanağı iki müfettişin yanı sıra tutuklu Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de imzaladığı ortaya da çıktı. Tutanağa göre Özdemir, müfettişlerin havalandırma ve elektrikli ekipmanlarla ilgili bulgularına şu yanıtı verdi:

“2022 yılı kasım ayı itibariyle yeni havalandırma grubu ALFER firması tarafından yapılacak olup, tespit edilen eksiklikler giderilecektir. Müessesemizde kullanılan 2004 yılı öncesi yer altı ekipmanların exproof özellikte ancak ATEX sertifikası olmayan ekipmanlar olduğu, 2004 yılından sonra alınan tüm ekipmanların ise ATEX sertifikalı alınmıştır. Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’müzde ATEX dönüşümü çalışmalarımız devam etmektedir.”