Murat Övüç’e verilen ''Ermeni'' beraati bozuldu: Yargılanacak...

''Ermeni'' beraati bozuldu: Yargılanacak... Ermenilerle ilgili tepki çeken paylaşımı nedeniyle hakkında “Halkın bir kesimini sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçundan önce 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan ardından beraat kararı verilen sosyal medya fenomeni Murat Övüç için yeniden yargı süreci başlatıldı. Murat Övüç önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Magazin 07.12.2020, 11:20 07.12.2020, 11:20
Murat Övüç’e verilen ''Ermeni'' beraati bozuldu: Yargılanacak...

Ermeni asıllı ABD'li medya yıldızı Kim Kardashian, sosyal medya hesabından Türklerin, Ermenilere soykırım yaptığı şeklinde paylaşımlarda bulunmuştu. 
Büyük tepki gören Kardashian’a sosyal medya fenomeni Murat Övüç de tepki göstermişti. Eleştirinin dozunu maçıran Murat Övüç İnstagram paylaşımında, 
"Siz Ermeniler pisliksiniz. Sen kimsin benim Osmanlı büyüklerime barbar diyorsun'' demişti.

Ermeni Üç Horan Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı avukat Simon Çekem da Murat Övüç’ü İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet etmişti. 

Savcılık soruşturmasında Övüç’ün paylaştığı bir dakikalık videodaki ifadelerin, “Halkın bir kesimini sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçunu oluşturduğunu 
belirtilmiş ve hakkında 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 

'KİM ŞİKAYETÇİ DEĞİL' DİYE TAKİPSİZLİK VERİLMİŞTİ

Savcılık Kim Kardashian’ın şikayetinin bulunmadığını belirterek hakaret suçundan Murat Övüç hakkında takipsizlik kararı vermişti. 

Murat Övüç de ifadesinde sözlerinin Türkiye’de yaşayan Ermenilere karşı olmadığını, Kim Kardashian’a karşı olduğunu söylemişti.

 MURAT ÖVÜÇ BERAT ETMİŞTİ!

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, 7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince, Övünç'ün dosyasında basit yargılama usulünün uygulanmasına karar vermişti.  

Sanık Övüç ile şikayetçi Simon Çekem’in beyan ve savunmalarını yazılı olarak alan mahkeme duruşma açmadan kararını açıklamıştı. Mahkeme dosyadaki delil durumu ve savunma içeriklerine göre duruşma yapmaksızın Murat Övüç’e beraat kararı vermişti.

YARGILAMA USULÜNE GEÇİLECEK

Avukat Simon Çekem karara itiraz hakkını kullanması üzerine mahkeme kapattığı dosyayı tekrar açarak normal yargılama usulüne geçileceğini bildirdi. Taraflara mart ayında yapılacak duruşmada hazır bulunmaları için tebligat gönderildi.  

Murat Övüç önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Yorumlar (0)
18
açık