Sosyal medya fenomenine 'örtülü' ceza!

Sosyal medyada yayımladığı makyaj videolarıyla popüler olan Duygu Özaslan'a, Instagram hesabından yaptığı paylaşımlarda "örtülü" reklam yaptığı gerekçesiyle 114 bin 326 lira idari para cezası verildi.

Magazin 07.02.2022, 19:04 07.02.2022, 19:11
Sosyal medya fenomenine 'örtülü' ceza!

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, sosyal medyanın tanınan simalarından Duygu Özaslan'ın Instagram hesabından yaptığı paylaşımlara idari para ve reklamları durdurma cezası verdi.

PAYLAŞIMDA 'KOLAY OKUNAMAYAN METİN'

Kurul, Özaslan'ın 25 Ekim 2021'de sosyal medya hesabından, birçok ürüne ait paylaşımlar yaptığını ve bir e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş uzantısına yer verildiği tespit etti. Yapılan inceleme sonucunda ise söz konusu tanıtımlarda paylaşımların çoğunluğunda "ortaklık" şeklinde bir açıklamaya yer verilmekle birlikte bu açıklama metninin kolaylıkla okunabilir büyüklükte olmadığı, paylaşımın yer aldığı mecranın ara yüz ve teknik özellikleri de dikkate alındığında tüketiciler tarafından ilk bakışta fark edilebilecek biçimde sunulmadığı, bazı paylaşımlarda ise herhangi bir reklam ibaresine yer verilmediği bu suretle şahsın takipçilerini muhtelif markalara yönlendirme yapmak suretiyle markaların ve ürünlerin örtülü reklamının yapıldığı değerlendirildi.

CEZADAN KURTULAMADI

Sosyal medya fenomeninin yaptığı paylaşımların, "Ticari reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği" ve "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun"u hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle 114 bin 326 liralık idari para ve anılan reklamları durdurma cezası verilmesine kararlaştırıldı.Fotoğraflar: Duygu Özaslan resmi Instagram hesabı

Kaynak: polemikhaber.com
Yorumlar (0)
19
açık