Cumartesi günü yapılan genel seçim, biri Enverİbrahim ve diğeri eski başbakan Muhyiddin Yasin liderliğindeki iki ana ittifaktan hiçbiri, bir hükümet kurmak için parlamentoda yeterli sandalye sağlayamayan, eşi benzeri görülmemiş bir şekilde sonuçlandı.

75 yaşındaki Enver, yıllar içinde çok yakın olmasına rağmen defalarca başbakanlıktan oldu: 1990'larda başbakan yardımcısıydı ve 2018'de resmi başbakandı. Arada, kariyerine son vermeyi amaçlayan siyasi suçlamalar olduğunu söylediği yolsuzluk gibi suçlamalar nedeniyle yaklaşık on yıl hapis yattı.

Ukrayna’ya silah yardımı Tayvan’ı zora sokuyor Ukrayna’ya silah yardımı Tayvan’ı zora sokuyor

Malezya’da kriz çözüldü

SİYASİ BELİRSİZLİK KORKUTUYOR

Seçimle ilgili belirsizlik, yıllardır yalnızca üç başbakan değiştiren Güneydoğu Asya ülkesinde siyasi istikrarsızlık sorununa yol açtı ve durum, ekonomik toparlanmayı teşvik etmek için gereken politika kararlarını geciktirme riskini taşıyor. Enver İbrahim, ilerici eğilimlere sahip çok etnikli bir parti koalisyonuna liderlik ederken MuhyiddinYasin'in ittifakı daha muhafazakar, etnik Malay ve dini görüşleri yansıtıyor.

POLİS GÜVENLİĞİ ARTIRIYOR

Yetkililer, sosyal medya ve kısa video platformu TikTok'ta hafta sonu yapılan oylamanın ardından etnik gerilimde bir artış olduğu konusunda uyardı ve yönergelerini ihlal eden içeriklernedeniyle yüksek alarmda olduğunu açıkladı. Polis, sosyal medya kullanıcılarına "kışkırtıcı" içerikten kaçınmalarını söyledi ve halkın huzurunu ve güvenliğini sağlamak için ülke genelinde yollarda kontrol noktaları kurduklarını söyledi.

Başbakanla ilgili karar, hem Enver İbrahimhem de Muhyiddin Yasin'in ittifak kuramamasının ardından Kral Al-Sultan Abdullah Sultan Ahmed Şah'a geldi. Meşrutiyet, büyük ölçüde sembolik bir rol oynar, ancak parlamentoda çoğunluğa komuta edeceğine inandığı bir başbakan atayabilir.

MASADA KRİTİK KONULAR VAR

Başbakan olarak Enverİbrahim, etnik gerilimleri yatıştırırken yükselen enflasyonu ve yavaşlayan büyümeyi ele almak zorunda kalacak. En acil konu, seçim ilan edilmeden önce masaya yatırılan ancak henüz kabul edilmemiş olan gelecek yılın bütçesi olacak. Ayrıca, parlamentoda çoğunluk desteğini elinde tutabilmesi için diğer bloklardan milletvekilleriyle müzakereleryapmak zorunda kalacak.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER