14-28 Mayıs seçimlerinin ardından yapılan 2024 yerel seçim sonuçları Türkiye’nin uzun süre boyunca konuştuğu bir numaralı gündem konusu olmuştu. Bu sonuçlarda dikkat çeken konuların başında CHP’nin aldığı seçim sonucu olurken bir diğer dikkat çeken konu ise 14 Mayıs tarihinden 1 sene bile dolmadan AKP’nin kaybettiği 6.4 milyon oyun nereye gittiği konusu oldu.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI ORTAYAK OYDU

Bu konu hakkında araştırma yapan Metropoll araştırma AKP’nin kayıp oylarının hangi partilere dağıldığını ortaya çıkardı.

Anket sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaşan Metropoll başkanı Özer Sencar paylaşmı ile dikkat çekti. Anket sonuçlarına göre AKP 14 Mayıs tarihinde 18,6 milyon oy alırken yerel seçimlerde bu oy sayısı 12,2 milyona kadar geriledi.

6.4 milyon oyun 1,3 milyonu Cumhuriyet Halk Partisine gitti. CHP’den sonra AKP’nin oylarını en çok alan parti ise Yeniden Refah Partisi oldu. YRP, AKP oylarının 1 milyon kadarını aldı. YRP’den sonra AKP’den en çok oy alan parti ise Cumhur İttifakı ortağı olan MHP oldu.

MHP, AKP’den tam 450 bin oy aldı. Diğer partilere oy veren AKP’li seçmenlerin sayısı ise 500 bin oldu.

SANDIĞA GİTMEYEN SEÇMENLER

AKP yetkilileri tarafından yapılan değerlendirmelerde kendilerine oy veren seçmenlerin çok büyük bir kısmı sandığa gitmedi. Buna sebep olarak ise ülkenin içinde bulunduğu ve sorumlusunun AKP olduğu ekonomik sıkıntı.

14 Mayıs’ta AKP’ye oy veren seçmenlerden 3 milyon kadarı sandığa gitmeyerek bir nevi AKP’yi boykot etti.

AK Parti'den CHP'ye geçmişti: Geçmiş dönem borçları nedeniyle elektrik kesildi AK Parti'den CHP'ye geçmişti: Geçmiş dönem borçları nedeniyle elektrik kesildi

İŞTE O TABLO:

G M5X94 X Xs A A Kn4 A