İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin haftalık olağan grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akşener'in konuşmalarından satır başları şu şekilde:

"14 Mayıs’a kadar her konuşmamda Sayın Erdoğan’a aynı soruyu soracağım. Sayın Erdoğan, 38 yaşındaki genç bir akademisyene, Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanına Ankara’nın göbeğinde kim suikast düzenledi? Sinan Ateş’e kim kıydı? Katiller nerede saklanıyor?

Vicdana sığmayanı Türkiye’ye sığdıramazsın. Bu millet sana ne istediysen verdi, sense ucube bir sistemi başımıza bela ettin. “Ayağımda pranga var” dedin, “Tüm yetkiler benim olsun” dedin. Madem prangalardan kurtuldun söyle o zaman Sinan Ateş’in katilleri nerede? Katilleri kim saklıyor?

YSK'den seçmen kaydı açıklaması: E-devlet ayrıntısı YSK'den seçmen kaydı açıklaması: E-devlet ayrıntısı

Sayın Erdoğan bu alçakları bulmak senin vazifendir. Adaletin yerini bulmasını sağlamak senin boynunun borcudur. Can almayı kendine hak gören alçaklar bu ülkede elini kolunu sallayarak dolaşamaz. Devlet cinayeti örtbas etme yeri değildir. Devlet, vicdanını yaralama yeri değildir. Sustun, görmezden geldin. Artık üzerine düşen bir seçim yapmaktır. Ya bu şehir eşkıyalarını görmezden gelmeye devam edeceksin ya üzerine gideceksin. Ya makamının hakkını verip bu alçaklık karşısında dik duracaksın ya da katillerin karşısında boyun eğeceksin. Seçimini yap Sayın Erdoğan.

EYT KONUSU

EYT kanun teklifi Meclisimize sunuldu. En başından beri EYT’li kardeşlerimizin sorununun çözümüne bir hak kaybının giderilmesi ve nesiller arası adaletin sağlanması olarak baktık. Mevcut teklifte zorunlu yaş sınırı kaldırılıyor. Bu sefer de aynı yasanın artırdığı prim ödeme gün sayısı değiştirilmiyor. İktidar kafa karıştırıcı açıklamalarla insanımızı bunun tersine inandırdı. Gelinen noktada EYT’li kardeşlerimiz prime takıldılar. Net şekilde bilgilendirmediğiniz için vatandaşlarımız borçlanmak için arabasını sattı, kredi çekti. Madem bizim çağrımız ve mücadelemizle harekete geçtiniz, çözüm önerimizi bütünüyle aldınız. Bu meseleden etkilenen bir başka kesim de staj ve çıraklık mağdurlarımız. Yazıktır, günahtır. Bu insanların haklarını niye vermiyorsunuz? Bunun için de önerge verdik.

'YOLSUZLUKTA BİRİNCİ LİGE ÇIKTIK'

Erdoğan 11 yıl önce 2023 vizyonunu açıklamıştı. O zaman dolar 1 lira 75 kuruştu. Bugün o vizyonun gerçekleşeceği söylenen 2023’e girdik. Dolar 18 lira 81 kuruş. Ahmaklığa ahmak demek bile siyasi yasak nedeni oldu. Mesela Sayın Erdoğan arge harcamalarında dünyada birinci lige çıkacağımızı söylemişti. 2023’te ARGE'de amatör lige düştük. Hakkını yemeyelim, yolsuzlukta birinci lige çıktık. Süper lige doğru gidiyoruz. İsrafta süper lige doğru gidiyoruz, enflasyonda dünya şampiyonluğuna oynuyoruz.

Elimizdeki veriler sanayi ve teknolojide dünyanın gerisinde kaldığımızı gösteriyor. 2014-2019 arasında çalışan başına sanayi katma değerimiz yüzde 1 artmış. Aynı artış dünyada 2.4 olmuş.

'BAY KRİZ VE NEBATİ BAKAN GİBİ BİR REALİTEMİZ VAR'

Bay Kriz ve Nebati bakan gibi bir realitemiz var. Dünyanın en bereketli topraklarında yaşıyoruz. Çok güçlü potansiyeli olan bir ülkeyiz. Zengin, güçlü bir ülkenin önünde tek bir engelimiz var Bay Kriz ve beceriksizlikte dünya markası haline gelen ekibi. Rekabet endeksinde 36 OECD ülkesi arasında sonuncu sıradayız. Türkiye’nin 15 trilyon dolarlık pazarın dışında kalması tamamen Bay Kriz’in eseridir. Bu pazardan sadece yüzde 1 pay alabilseydik dış ticaret fazlası veren, zengin, müreffeh bir ülkede yaşıyorduk. Bay Kriz ve iktidarının vizyonsuzluğu Türkiye’ye 20 yıl kaybettirdi. Polonya kaynaklarını yüksek teknoloji için kullanırken Bay Kriz yandaşlarının cebini doldurmak için kullandı. Yabancılara konut satarak, vatandaşlık satarak zenginleşemeyiz. İthalata dayalı montaj hatları ile zenginleşemeyiz. Taklit ürünler üreterek zenginleşemeyiz. Bu topraklardan dünya markaları çıkarmadan zenginleşemeyiz. Türkiye’nin zenginleşmesi üreterek, istihdam sağlayarak, yüksek teknoloji üretip ihraç ederek mümkündür.

'BAY KRİZLE TÜRKİYE İLERLEYEMEZ'

Bugün ülkeler silahla işgal edilmiyor, teknoloji şirketleri ile işgal ediliyor. Yüksek teknolojide dünyayı yakalayıp öne geçmek bir beka meselesidir. Ama maliyetinin 10 katına köprü imal etmeyi kalkınma zanneden Bay Krizle Türkiye ilerleyemez. Yoksulluktan kurtulmak istiyorsak “söz de huzur da zenginlik de milletindir” demek istiyorsak adımlarımızı ona göre atmak zorundayız. Siyasetin önceliği yapay zeka, sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji olmalıdır. Bugün bunları konuşmazsak yarın yoksulluğu, açlığı konuşmaya devam etmek zorunda kalırız. Milletimizin beklentisi Türkiye’nin zenginleşmesidir. İYİ Parti bunları hayata geçirecek iradenin kendisidir."