Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine atanan Fatih Karahan, göreve geldikten sonra ilk kez açıklamada bulundu. 

"ÖNCELİĞİMİZ FİYAT İSTİKRARI"

Karahan, Merkez Bankası'nın önceliğinin fiyat istikrarı olduğunu vurgulayarak, "Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız" dedi.

"BOZULMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Enflasyon beklentilerini yakından takip ettiklerini belirten Karahan, "Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Emekli ikramiyesinde iktidardan son dakika sürprizi! İkramiyeler ne kadar artacak? Emekli ikramiyesinde iktidardan son dakika sürprizi! İkramiyeler ne kadar artacak?

Yapılan açıklamada ayrıca Karahan'ın, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla 8 Şubat Perşembe günü saat 10.30’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İdare Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenleyeceği de aktarıldı.