Külünk’ün, isim vermeden gündeme getirdiği iddiadan bir gün sonra Bakan Tunç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı makamında ziyaret etmiş, ardından Diyanet, Külünk hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

KÜLÜNK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Bir süredir Diyanet’e yönelik FETÖ iddialarında bulunan AK Parti MKYK üyesi Külünk, 5 Eylül’deki paylaşımıyla ayrıca “yolsuzluk” iddialarında bulunmuştu.

Külünk, paylaşımında, “Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanlığı ile Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü yapan bir ismin, görevleri sırasında yapılan bir kısım mal ve hizmet alımlarında açık usulsüzlük ile yolsuzluklar yaptığının iddia edildiğini; bu kişinin milletvekili seçimlerinde aday adayı olmak için istifa ettiğini, seçimden sonra Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti’ne seçildiğini ve İşletmelerden Sorumlu Mütevelli Heyeti üyesi olarak görevlendirildiğini” belirtmişti.

ADALET BAKANI TUNÇ'TAN ALİ ERBAŞ'A ZİYARET

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “bu görevlendirmenin hangi gerekçelerle sağlandığını” soran Külünk, “Her şey delillere dayanıyor, cumhuriyet savcısının benimle temasa geçmesini bekliyorum” demişti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Külünk’ün bu paylaşımından bir gün sonra Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı makamında ziyaret etti. Diyanet’in kurumsal hesaplarından paylaşılmayan ziyaretin 1.5 saat sürdüğü öğrenildi. Bu ziyaretten bir gün sonra Diyanet, Külünk hakkında suç duyurusunda bulundu.

'KAST EDİLEN KİŞİ BEN OLABİLİRİM'

Doç. Dr. Fatih Kurt, 2012- 2017 arasında Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanlığı yaptı. Kurt, 20 Aralık 2017’de Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü’ne atandı. Beş yıl bu görevde kalan Kurt, 14 Mayıs seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti. AKP’nin aday listesinde yer almaması üzerine Diyanet’e geri döndü. Kurt, haziran ayında yani seçimlerin üzerinden 1 ay geçmeden Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti’ne girdi.

Canlı yayında kokain kullandığını itiraf eden Sıla Doğu, adli kontrolle serbest bırakıldı Canlı yayında kokain kullandığını itiraf eden Sıla Doğu, adli kontrolle serbest bırakıldı

Erbaş’ın en yakınındaki isimlerden biri olarak bilinen Kurt, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un da kız kardeşiyle evli.

Kurt, hakkındaki iddialarla ilgili “Kastedilen kişi ben olabilirim ama öyle bir iddiayı ilk kez Metin Bey’in paylaşımıyla duydum. Bizim nasıl çalıştığımız belli” dedi. Kurt, yargı sürecini başlatacağını belirtti.