Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından mimar Emre Madran’ın anısına verilen 2021 yılı Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri kapsamında Uluslararası Televizyon Haberciliği dalında Jin TV muhabirine ödül verildi. Mimarların iktidara yakın yayın organları tarafından hedef gösterilmesinin ardından Ankara Şubesi yöneticileri hakkında Jin TV muhabirine ödül verildiği gerekçesiyle, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldı.

SAVCILIK MÜTALAASINA KATILMADIKLARINI İFADE ETTİ

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre, davanın ilk duruşması Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi’ndeki 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Yönetim Kurulu üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara, Tuğba Arslan, Ece Yoltay ve Özgür Bayramoğlu savcılık mütalaasına katılmadıklarını ifade etti.

‘MÜCADELEMİZ ÜLKENİN TAŞINI TOPRAĞINI SATANLARA KARŞI’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, davanın “susturma operasyonu”nun parçası olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Ülkedeki hukuksuzluğun örneklerinden olan bu dava, susturma operasyonunun bir parçasıdır. Çevre haberi yapan gazeteciye ödül verdik diye Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimine dava açılması kabul edilebilir değildir. Biz bu ödülü 2013 yılından beri vermekteyiz ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin haberlerini yapan gazetecilere vermekteyiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi istihbarat örgütü değildir. Çevre haberine verilen bir ödülün terör örgütü konusu haline getirilmesine ülkem adına üzgünüm. Haberlerimizin kamuoyunda görünürlüğü açıktır. Tüm medya organları kamu yararı ve kent mücadelemize yayınlarında yer vermektedir. Sadece bir yıl içinde 675 kez televizyonlarda, bin 500 kez yazılı basında, milyonlarca kez sosyal medyada haberimize yer verilmiştir. Terör propagandası yapmıyoruz, çevremizi doğamızı kültürel varlıklarımızı koruyoruz. Cumhuriyet’in bize emanet ettiği mekânsal değerleri korumaya devam edeceğiz. Kültürel varlıkların yok edilmesine ve HES’lere karşı mücadele ederken, mücadelemizi haberleştiren basın mensuplarına ödül vermeye de devam edeceğiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulunun hiçbir terör örgütü ile ilişkisi yoktur ve mücadelemiz de bu ülkenin taşını, toprağını satanlara karşıdır.”

İddianamenin kabul edildiği davanın ikinci duruşması 15 Eylül 2022 tarihi saat 10.30’a ertelendi.