Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Kurulu, MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'yı yaptığı açıklamalardan 1 saat sonra Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk etti.

FARUK KOCA'NIN AÇIKLAMASI 

Süper Lig'de son oynadıkları HangiKredi Ümraniyespor maçından önce hakemlerle ilgili basın toplantısı yaptığını dile getiren Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

"Yaşanılan sıkıntılarla ilgili Merkez Hakem Kurulu ve federasyon yetkililerini uyardım. Özelikle maçı yöneten hakemle ilgili dikkatlerini çekmek istedim. Bu bir oyun. Kimsenin hakkının yenmemesi lazım. İnsan ve beşer olmamız gereği herkesin hata yapma şansı var. Hatanın ötesinde yapılan şeyin kasıt ve yanlış olduğu düşüncesindeyim. Pazar günü hakem Mete Kalkavan'ın MKE Ankaragücü'ne yanlış yaptığı ve kastının olduğu 90 dakikanın sonunda tescillenmiş oldu. Uyarılarımıza rağmen bunun devam ediyor olmasının başka bir boyuta taşındığını görüyoruz.

'HERKES İÇİN ADALET İSTİYORUZ'

Faruk Koca, MKE Ankaragücü'nün haklı taleplerini dikkate almayan ve adil olmayan kurumları kendilerinin de dikkate almayacağını vurguladı. Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) haziranda genel kurul yapacağına dikkati çeken Koca, "TFF seçimleri var. Federasyon yetkilileri bu kadroyla gelecekse hiç karşımıza gelmesin. En yakın destekleyicilerinden biri olarak söylüyorum." dedi.

"Özellikle hakem camiası içinde derin bir yapılanma var." ifadesini kullanan Koca, "Orada maalesef derin bir yapılanma var. Bu böyle biliniyor. Mağdur hangi kulüp tepki gösterirse göstersin dikkate alınmıyor. Bizi dikkate almayanları biz de dikkate almayacağız. Bedeli ne olursa olsun, nereye giderse gitsin. Adalet istiyoruz. Herkes için adalet istiyoruz. Maalesef futbolun bu hale gelmesinin sebebinin önemli bir kısmını hakem hataları oluşturuyor. Ben burada artık beşeri bir hatadan bahsetmiyorum, kasıttan bahsediyorum. Bize kastedene biz de kastederiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

HangiKredi Ümraniyespor ile MKE Ankaragücü arasındaki mücadelede çok tartışma yaratan bir pozisyon yaşandı. Mücadele 1-1 devam ederken Ankaragücü'nde Malcuit son çizgiye inip ortasını yaptı. Top Mustafa Eser'e çarparak Ankaragüçlü Djokanovic'e geldi. Ofsayt pozisyonunda olmayan Djokanovic, topu ağlara gönderdi.

Hakem Mete Kalkavan, golü iptal ederek öncesinde penaltı olduğu kararını verdi. VAR hakemi Alper Ulusoy, Mete Kalkavan'ı çağırarak pozisyonu incelemesini istedi. Hakem Mete Kalkavan, pozisyonu inceleyerek penaltıyı iptal etti ve mücadelenin hakem atışıyla başlamasını istedi.