Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, "Rize yolcusu kalmasın" başlıklı yazısında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebatiye işilkin dikkat çeken ifadeler kullandı. 

Muratoğlu, "Daha geçtiğimiz ay “TL en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok. Herkes rahat olsun” açıklaması yaptı. Bırak geçtiğimiz bir ayı, sadece geçen hafta yüzde 5 değer kaybetti Türk Lirası…" dedi.

'BİR AVUÇ DOLAR KALDI'

Murat Muratoğlu, "Nitekim elde dövize müdahale için bir avuç dolar kaldı. O zaman yurtdışından borçlansınlar! İnanın o işler o kadar kolay olsa hemen yaparlar. Ülkenin yararına mı diye falan bakmazlar bugünü kurtarmak adına ülkenin geleceğini hemen satarlar" ifadelerini kullandı.

Muratoğlu'nun yazınsıda ilgili bölüm şu şekilde:

Tersini yap, sen de kazan

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin dediğinin tersini yapanın her daim para kazanması enteresan değil mi?

Londra'ya gitti, yabancılara dolar artık buradan daha artmaz dediğinde kur 13.70 idi… Enflasyon ocak ayında pik yapacak dediğinde henüz yüzde 48 seviyesine gelinmişti.

★★★

Daha geçtiğimiz ay “TL en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok. Herkes rahat olsun” açıklaması yaptı. Bırak geçtiğimiz bir ayı, sadece geçen hafta yüzde 5 değer kaybetti Türk Lirası…

Hem de kurların artmaması için son 4 ayda sattıkları 30 milyar dolar işe yaramadı.

★★★

Nitekim elde dövize müdahale için bir avuç dolar kaldı. O zaman yurtdışından borçlansınlar! İnanın o işler o kadar kolay olsa hemen yaparlar. Ülkenin yararına mı diye falan bakmazlar bugünü kurtarmak adına ülkenin geleceğini hemen satarlar.

Zira yabancı yatırımcıların ekonomideki asayiş durumunu anlamak için “CDS” denilen ülkenin batma, borçlarını ödeyememe ihtimalini gösteren bir fiyatlama var.

Alınan bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için kullanılıyorlar. Hemen hemen bütün dünya ülkeleri için fiyatlama sağlıyor bu CDS'ler…

Türkiye'nin bu pazarda son durumu ne? Türkiye'nin CDS'leri 700 puanın üzerinde işlem görüyor. Bu seviye ekonomimiz için “ölmüş, ağlayanı yok” anlamına geliyor.

Kısaca Türkiye borçlanmaya çıktı mı ödeyeceği faizin sadece risk pirimi dolar bazında yüzde 7'den başlayacak. Normal şartlarda yüzde 3'ten borçlanacağın tahvilin maliyeti en az yüzde 10 olacak!

★★★

Ülkeye değil 50 milyar dolar, 150 milyar dolar da girer… Türkiye dünyanın en ucuz ülkelerinden biri… Zira ucuz olmasının da var bir sebebi… Kötü yönetimi…

Kimseyle tartışmadan kafaya göre alınan kararlar… Bu saatten sonra ağzımızla kuş tutsak, yabancı yatırımcı kallavi para sokmaz ülkeye…

★★★

Hadi kafası iyiydi Türkiye'ye geldi, market zinciri kurmaya karar verdi. Ertesi gün kapıda zabıta… Pahalıya satıyorsun diye başlıyor soruşturma açıp ceza yazmaya…  Bununla mı uğraşacak? Ne işi var Allah aşkına? Bu yönetime gelmez o para!