Birlik gösterisi olarak Myanmar'daki etnik gruplardan hayatta kalanlar, ülke ordusuyla bağlantılı kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hayatta kalan 16 kişi ve askeri suiistimallere tanık olan sivil toplum kuruluşu Fortify Rights, Almanya’nın federal başsavcısına, başka bir ülkede gerçekleşmiş olsalar bile kitlesel zulmün bir ülkede kovuşturulmasına izin veren evrensel yargı yetkisi ilkesi uyarınca suç duyurusunda bulunmak üzere katıldı.

Ukrayna’nın yolsuzlukla mücadelesi sürüyor: Milyarder ismin evine baskın Ukrayna’nın yolsuzlukla mücadelesi sürüyor: Milyarder ismin evine baskın

‘CEZASIZLIĞIN FARKINDAYIZ’

Fortify Rights Yönetim Kurulu Üyesi Nickey Diamond, “Adalete erişmeyi hak ediyoruz. Hepimiz ordunun yıllardır içinde bulunduğucezasızlık durumunun farkındayız. Bucezasızlığı sonlandırmanın zamanı geldi” dedi.

Fortify Rights'a göre üst düzey Myanmar askeri yetkilileri soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla suçlanıyor. Şikayet ayrıca, Alman makamlarından Myanmar'daki duruma ilişkin, şikayet kapsamında olmayan başka iddiaların belgelenmesine yol açabilecek bir "yapısal soruşturma" başlatmasını talep ediyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER