Ünlü aktör Richard Lewis, 76 yaşında hayatını kaybetti Ünlü aktör Richard Lewis, 76 yaşında hayatını kaybetti

Namibya Cumhurbaşkanı Hage Geingob, tedavi gördüğü hastanede pazar günü erken saatlerde yaşamını yitirdi. 82 yaşında hayatını kaybeden Geingob, prostat kanserini yendiği yıl olan 2015'te göreve gelmişti.

Ülkenin bağımsızlığını kazanmasının ardından ilk başbakanı olan ve cumhurbaşkanlığında ikinci dönemini yaşayan Geingob'un geçen ay kanser tedavi görmeye başladığı açıklandı.  Tedavi gördüğü hastanede sabah 04:00 sıralarında hayatını kaybeden Geingob'un eşi ve çocuklarının yanında bulunduğu belirtildi. 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI'NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nangolo Mbumba bir açıklama yaparak "Namibya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sevgili Dr. Hage G. Geingob'un bugün, 4 Şubat 2024 Pazar günü saat 00.04 sularında, sağlık ekibi tarafından tedavi gördüğü Lady Pohamba Hastanesi'nde vefat ettiğini büyük bir üzüntü ve kederle bildiriyorum" ifadelerini kullandı.

SOYKIRIM DAVASINA DESTEK VERMİŞTİ

Bir dönem Alman sömürgesi olan ülkenin Cumhurbaşkanı Geingob, son olarak Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına destek vermişti. Bu davada Almanya İsrail'e yanında yer aldı. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Alman sömürgesinden kurtulan Namibya, Güney Afrika'nın kontrolüne girmesinden sonra 1990 yılında bağımsızlığını kazandı.