ABD uzay programı NASA, Salı günü bir astreoidin keşfini duyurdu ve çarpabileceği konusunda uyardı. Ayrıca belirsizlikleri azaltmak ve yörüngelerini tahmin etmek için birkaç hafta gerektiğini de açıkladı.

Uzay bilimciler tarafından '2023 DW' olarak adlandırılan asteroidin, gezegenimize çarpma ihtimali 560'ta bir olduğu açıklandı. NASA, daha önce, 12 binde bir olduğunu söylediği çarpma ihtimalini, daha sonra 710'da bir olarak yükseltmişti. 

NASA'nın açıklaması şu şekilde:

"2046'da Dünya'yı etkileme olasılığı çok düşük olan 2023 DW adlı yeni bir asteroitin izini sürüyoruz. Yeni nesneler ilk keşfedildiğinde, genellikle belirsizlikleri azaltmak ve yıllar sonra yörüngelerini tahmin etmek birkaç hafta sürer. "

Facebook ve Instagram'dan flaş karar! Artık gösterilmeyecek Facebook ve Instagram'dan flaş karar! Artık gösterilmeyecek

NASA, asteroidin Dünya üzerinde  düşebileceği konuma lişkin yaptığı açıklamada, Hint-Pasifik Okyanusu ile ABD'nin batı kıyısı arasında bir bölgeyi tahmin ettiklerini ifade etti.

Ayrıca yörünge analistlerinin, asteroid 2023 DW'yi izlemeye devam ettiğini ve daha fazla veri geldikçe tahminleri güncellemeye devam edeceklerini de belirtti.

 2046 yılında çarpma ihtimali olan asteroid için NASA, "Dünya'yı etkileme olasılığı düşük" ifadesini de açıklamasına ekledi.