ABD uzay ajansı NASA'nın SpaceX ile ortak yürüttüğü Crew-5 görevi 5 sonra tamamlandı. SpaceX “Endurance” kapsülü'nün Dünya'ya geri dönmesiyle Japon Koichi Wakata, Rus kozmonot Anna Kikina, NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada’yı Dünya’ya taşımış oldu.

6 Ekim 2022’de Florida’da Cape Canaveral Üssü’nden fırlatılan kapsülde, uzaya çıkan ilk kızılderili kadın olan Nicole Mann, Cassada ve Kikina için ilk görev olduğu açıklandı. 

GÖREV 5 AY SÜRDÜ

Yıllar sonra başlayan ilişkiler çabuk ısındı: Suudilerden İran liderine davet Yıllar sonra başlayan ilişkiler çabuk ısındı: Suudilerden İran liderine davet

Uluslararası Uzay İstasyonunda 5 aylık bir süreyi kapsayan görev sonunda Cumartesi günü saat 02:20'de (EST) Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrılan ekip, yaklaşık 19 saat süren geri dönüş yolculuğu sonrası, "Endurance" kapsülünün paraşütle inmesiyle sona erdi.

SpaceX'in kurtarma ekipleri tarafından zehirli gaz olup olmadığı belirlenmesi için yapılan tespitler sonucunda herhangi bir risk barındıran durum olmadığı anlaşılınca 'Shanon' isimli özel yapım kurtarma gemisine kaldırıldı. 17 bin kiloluk kapsül kontrol altına alındı.