Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından vergi kaçakçılığı ile mücadeleye ilişkin paylaşımda bulundu.

Nebati: 2 bin 916 adet vergi suçunu savcılığa bildirdik

'Faiz indirimlerine devam' demişti... Enflasyon altıya katlandı! 'Faiz indirimlerine devam' demişti... Enflasyon altıya katlandı!

“Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri terörün finansmanını önleme ve vergi kaçakçılığı yoluyla haksız vergi iadesi almaya çalışanlarla mücadelede yoğun çaba göstermeye devam ediyor” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Bu doğrultuda Bakanlığımızca yapılan analizler sonucunda talep ettiği veya aldığı vergi iadeleri riskli olduğu değerlendirilen mükellefler hakkında vergi incelemeleri yürütüyoruz” denildi.

Nebati, “Yürüttüğümüz vergi incelemeleri ve denetimlerde masumiyet karinesini gözetmekle birlikte 85 milyon vatandaşımızın emanetinin bilincinde olarak hazinenin vergi kaybına neden olacak tüm vergi kaçakçılığı girişimleriyle mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘4,5 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE VERGİ İADE TALEBİNİ REDDETTİK’

Açıklamada, “Bakanlığımız Vergi Müfettişlerince son yıllarda yapılan vergi incelemeleri sonucunda vergi kaçakçılığı nedeniyle 4,5 milyar lirayı aşan tutarda vergi iade talebini reddettik ve geri aldık, ilgililer hakkında 12 milyar lirayı aşan tutarda vergi ve ceza önerdik” ifadeleri de yer aldı.

Yapılan incelemeler sonucunda vergi kaçakçılığı nedeniyle ilgili kişiler hakkında 2,916 adet vergi suçu raporu düzenlenerek, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını de belirten Nebati, “Yaptığımız düzenlemeler ve teşviklerle yatırımı, üretimi, istihdamı ve ihracatı desteklemeye devam ederken vergi kaçakçılığı yoluyla haksız vergi iadeleriyle kamuyu zarara uğratmaya çalışanlarla etkin mücadeleye yönelik vergi incelemeleri ve denetimlerine devam edeceğiz” dedi.