Daha önce İsrail'in Gazze Şeridi'nin yönetimini ele geçirmeyeceğini söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan ABC News kanalına verdiği mülakatta, İsrail'in Gazze'yi savaş bittikten sonra da "belirsiz bir süre" yönetebileceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın daha önce İsrail'in Gazze'yi işgal etmesinin "hata" olacağını söylediğine dikkat çeken röportajcı David Muir, Netanyahu'ya çatışmalar sona erdiğinde bölgeyi kimin yönetmesi gerektiğini sordu. İsrail Başbakanı, İsrail'in "belirsiz bir süre" boyunca oynayacak bir rolü olacağını öne sürdü.

Netanyahu, "Bence İsrail belirsiz bir süre için genel güvenlik sorumluluğuna sahip olacak çünkü buna sahip olmadığımızda neler olduğunu gördük. Bu güvenlik sorumluluğuna sahip olmadığımızda, hayal bile edemeyeceğimiz ölçekte bir Hamas terörü patlak veriyor" dedi. 

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, daha önce, İsrail'in askeri harekâtının temel hedeflerinden birinin "İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki yaşam sorumluluğunu" ortadan kaldırmak ve "İsrail vatandaşları için yeni bir güvenlik gerçekliği" oluşturmak olduğunu söylemişti.

ABD: BİZİM DESTEKLEDİĞİMİZ ŞEY HAMAS'IN ARTIK GAZZE'NİN KONTROLÜNÜ ELİNDE TUTAMAYACAĞIDIR

Netanyahu'nun yorumları sorulduğunda ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby şunları söyledi:
"Bizim desteklediğimiz şey Hamas'ın artık Gazze'nin kontrolünü elinde tutamayacağıdır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildi: Filistin lehine 5 karar onayladı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edildi: Filistin lehine 5 karar onayladı

İsrailli muhataplarımızla çatışma sonrası Gazze'de yönetimin nasıl olması gerektiği konusunda görüşmeler yapıyoruz ve şu ya da bu şekilde herhangi bir çözüm üzerinde uzlaşıldığını düşünmüyorum"
 

Kaynak: T24