Netanyahu'nun sırdaşı ve uzun süredir yüksek mahkemeyi eleştiren Adalet Bakanı Yariv Levin, planını, hükümet tarafından vergi suçlarından hüküm giymiş bir siyasetçinin kabine bakanı olarak görev yapmasına izin veren yeni bir yasayı sundu.

Muhalefet, planın ülke tarihindeki en sağcı koalisyona mutlak güç vererek İsrail demokrasisini baltalayacağını söylüyor.

YARGININ YETKİLERİ KISITLANIYOR

Yüksek mahkemenin iptal ettiği ve fiilen anayasaya aykırı olduğu düşünülen yasaları milletvekillerinin geçirmesine izin verilmesi de dahil olmak üzere, yargının yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan bir dizi değişiklik önerdi.

ABD'li politikacı Cook'dan seçim açıklaması! ABD'li politikacı Cook'dan seçim açıklaması!

Bakan Levin, ülkenin 120 sandalyeli meclisinde 61 oyla yüksek mahkeme kararlarını geçersiz kılma yetkisi verecek bir yasa önerdi. Levin ayrıca, yüksek mahkeme yargıçlarının atanmasında politikacıların daha büyük bir rol oynamasını ve bakanların bağımsız profesyonellerden yararlanmak yerine kendi hukuk danışmanlarını atamalarını önerdi.

Levin, halkın yargı sistemine olan güveninin tarihi bir düşük seviyeye düştüğünü savunarak artık aşırı müdahaleci yargıçların ellerinde olan gücü seçilmiş yetkililere geri getirmeyi planladığını söyledi.

MUHALEFETTEN ‘TEK TARAFLI DARBE’ SUÇLAMASI

Planlanan revizyon, İsrail başsavcısı ve İsrail muhalefetinden şimdiden sert eleştiriler aldı. Eski başbakan ve muhalefetin başı olan Yair Lapid, değişikliklerle "mümkün olan her şekilde" mücadele edeceğini söyledi ve iktidara dönerse değişiklikleri iptal etme sözü vererek “İsrail'de tek taraflı darbe yapanların bizim buna hiçbir şekilde mecbur olmadığımızı bilmeleri gerekiyor” dedi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER