Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’e sunduğu kanun teklifi ile hayvanlara yönelik işkence, cinsel saldırı gibi suçları işleyenlere verilen cezaların şarta bağlı olmamasını talep etti.

Kanun teklifinin gerekçesinde Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili maddesinde hayvanların kasten öldürülmesi, hayvanlara cinsel saldırıda bulunulması veya tecavüz edilmesi, ev hayvanlarına, evcil hayvanlara işkence edilmesi ve hayvanların dövüştürülmesi suçlarının işlenmesi hâlinde soruşturma yapılmasının şarta bağlandığı hatırlatıldı. Bu suçların soruşturulması için bakanlığın il veya ilçe müdürlükleri tarafından Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvuruda bulunulması gerektiği ifade edildi.

'HAYVANLARA YÖNELİK SUÇLARIN SORUŞTURULMASI ŞARTA BAĞLANAMAZ'

Hayvanların korunmasına yönelik soruşturmanın bir şarta bağlanmasının kabul edilemeyeceğinin belirtildiği gerekçede, bu düzenlemenin hayvanlara karşı suçların etkili şekilde soruşturulması ve kovuşturulmasını da engellediği ifade edildi.

'HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARININ BAŞVURULARI YETERLİ OLMALI'

Düzenlemenin metinden çıkarılmasını öneren kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı: 

Lokumcu davasında yeni gelişme! Lokumcu davasında yeni gelişme!

“Hayvanlara yönelik işlenen suçlar kamuoyunda infiale neden olmakta, bu suçlara yönelik cezaların caydırıcı olması gerektiği yönünde kamuoyunda yaygın bir kanaat bulunmaktadır. Bu nedenle bu suçların soruşturulmasını Bakanlık başvurusuna bağlayan ilgili fıkranın madde metninden çıkarılması ile soruşturmanın herhangi bir şarta bağlanmadan, hayvan hakları savunucularının ya da sivil toplum kuruluşlarının başvuruları ve şikayetleri üzerine de başlayabilmesi amaçlanmaktadır.”(Duvar)