29.05.2021, 09:28

Pandemi Sadece Restorancıya Var

Bugün 27 Mayıs 2021 ve restoranların ne zaman açılacağı henüz resmi makamlar tarafından açıklanmadı. 

Geçtiğimiz sene mart ayında başlayan ve devam eden 14 aylık pandemi sürecinde 7 aydan fazla süredir kapalı kalan restoran ve kafelerin içinde bulunduğu durumu tek tek anlatamaya çalıştım. 
Bu yazıyı okuduktan sonra umarım işletme sahiplerinin ne kadar zor durumda olduğunu sizlere anlatabilmiş olurum.

Restoran ve kafe sahibi neler yaşıyor,

*İşyeri kirası ödemek zorundasın yoksa tahliye ediliyorsun. Tahliye davalarında pandemi mücbir sebep sayılmıyor. Pandemi mal sahibine yok ama restorancıya var!

*İşyerin kiralık olduğu için stopajını ödemek zorundasın. Pandemi devlete yok ama restorancıya var!

*Bankaya kredi taksitinizi aksatmadan ödemelisiniz yoksa icralık olursunuz, sicilinizde kara bir leke olur. Ticari kredi almış olsanız bile, içişleri kararnamesi ile çalışma özgürlüğünüz kısıtlanmış olsa bile kredinizi ödemenizi bekliyorlar. 

*Bu şartlarda kredilerinizi ödeyemez iseniz mücbir sebep sayılmıyor. Pandemi bankacıya yok, restorancıya var!

*Tabela ilan vergisini ödemek zorundasın, belediyelerin alacaklarına pandemi yok, pandemi restorancıya var!

*Çevre ve temizlik vergisi ödemesini yapmak zorundasın, belediyelerin alacaklarına pandemi yok, pandemi restorancıya var!

*Restoranlar kapalı olduğu için TAPDK ruhsatını kullanamadın iş yerin kapalı, yenileme ücretini yatıramazsan ruhsatın iptal ediliyor. TAPDK’ ya pandemi yok, pandemi restorancıya var!

*Vergi barışı yapılır, iş yerin neredeyse 1 senedir kapalıdır. Devletin vergi alacağı için pandemi yok, pandemi restorancıya var.

*Futbol kulüpleri binlerce kişi ile şampiyonluk kutlamaları yapabilir. Şampiyonluk kutlamaları için pandmei yok, pandemi restorancıya var.

Tezat örnekleri de yazıyorum,
*Pandemi var Elektrik şirketlerine 2.6 milyarlık yardım yapıldı. Gerekçesini bulamadım. Aynı şirketler vatandaşın evinin ve iş yerinin elektrik faturası ödenemediğinde kesinti yaptılar.

*Havalimanı işletmecilerinin 2020 yılına ait kira ödemeleri 2024 yılına ertelendi ve kira sözleşmeleri 2 sene uzatıldı. Bu karar DHMi tarafından, pandemi mücbir sebep kabul edildiği için uygulandı.

Devletin bir kurumu mücbir sebep diyor diğer bir kurumu mücbir sebep kabul etmiyor.

Devlet bütünlüğünü maalesef bu dönemde göremedik.

Bu yazımda yorum yapmaktan kaçınarak sadece durum analizi yaptım. Yorumu sizlerin vicdanınıza bırakıyorum.

Yorumlar (2)
Nur celik 13 ay önce
Maalesef tesbit ettiğiniz gibi...
Birde kapalı iş yerine kira artı spotaj ödüyoruz!!!!!!
Bu spotaj neden işyeri sahibinden alınmıyor bu hiç adil değil kınıyorum..
Restoranların'kafelerin ve eğlence mekanlarının açılmasında sakınca değil psikolojik tehlike görüyorum.....
Kemal KOCAOLUK 13 ay önce
Uğur bey kaleminize sağlık....varlığımız devlet çalışanlarının varlığına armağan edildi....bir de şöyle bir konu var garsonlarla ilgili; alına tipler kayıt altına alınmadı ve bir garsonun aldığı asgari ücret üzerinden sigortası yattı...oysaki alına tipler kayıt altına alınsa vergileri verilmek şartıyla veya provizyo masrafları neyse... tazminatları ve emekli maaşları ona göre iyleşir...tabanda bir devlet çalışanı ile tabanda bir özel ( garson) çalışanının aldığı tazminat ve emekli maaşı farkı GARSON u incitiyor.....refahın paylaşılmasın isterim....bu arada 28 yıllık meslek haytımda işten çıkarken bana haklarımı veren tek Patron sizdiniz...teşekkür ederim...ve hakkınızı helal edin...ayrımcılık yapan devlet çalışanlarınında bir an önce GARSON luğun da çok ŞIK ve ÖZEL ( aynı zamanda ciddi bir zeka gerektiren) bir MESLEK olduğunu " HATIRLAMALARINI.." istiyorum.....kakın SAĞLIK LA....
26
açık