10 Nisan Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 179’uncu yıl dönümü ve Polis Haftası nedeniyle saat 11.00'de Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi. Törene, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve polis müdürlerinin yanı sıra polis birimleri mensupları ile polis okulu öğrencileri katıldı.

İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın anıta çelenk bıraktığı törende, şehitler anısına saygı duruşu yapılmasının ardından bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Törende konuşma yapan Aktaş, polis teşkilatının kurulduğundan bugüne ülkenin huzur ve güvenliğini, vatandaşların can ve malını koruyarak devlet otoritesini korumak adına önemli görevler üstlendiğini söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürü Aktaş “Edinmiş olduğu bilgi, birikim ve deneyimle her geçen gün kendisini geliştiren ve yenileyen Teşkilatımız; dünyanın en modern teşkilatları arasında yer almıştır. İstanbul medeniyetimizin baş tacıdır. İstanbul Emniyeti olarak, 16 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük 15’inci metropolü olan İstanbul’da asayişi tesis etmek, şehrimizin birlik ve beraberliğini korumak için gece gündüz, yaz kış demeden canla başla çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. İstanbul’un her sokağında, her köşesinde, terör örgütleriyle, organize suç örgütleriyle, zehir tacirleriyle ve suç odaklarıyla mücadelemizi aralıksız sürdürüyoruz. Hukuktan adlığımız güçle, milletimizin emrinde, milletimizin hizmetindeyiz. Çünkü biliyoruz ki; 179 yılda, şehrimiz çok badireler atlattı. İşgal günlerini de yaşadı, ihanetleri de… Karanlık güç odakları milletimizin huzurunu bozmak için pusuda bekledi. Ama mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan kahraman emniyet güçlerimiz, dün de bu karanlık odaklara geçit vermedi, bugün de vermiyor. Ve inşallah ilelebet de vermeyecek! Vatanımızın üzerinde emelleri olan hainler ve onların ülkemizdeki uzantılarının kaderi, kahramanlarımız karşısında mağlup olmaktır. Biz bu uğurda, azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Asil milletimizin bağrından çıkan ve onun ayrılmaz bir parçası olan Türk Polis Teşkilatı, Cumhuriyetimizin bölünmez bütünlüğünü koruma ve kollama görevinden asla vazgeçmeyecektir” diye konuştu.

İliç bilirkişi raporunda, olay "iş kazası" olarak tanımlandı İliç bilirkişi raporunda, olay "iş kazası" olarak tanımlandı

İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, törenin ardından beraberindeki heyetle birlikte Taksim Meydanı’nda kurulan emniyet çadırını gezdi. Çeşitli polis birimlerinin kullandığı ekipmanların sergilendiği stantları gezen Aktaş, ekipmanlar hakkında da bilgi aldı.