Rekabet Kurulu, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlandığını duyurdu. Yapılan açıklamada kurumun 4054 sayılı Kanun’un 6. Maddesini ihlal ettiğine ve bu nedenle para cezası uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

RESMİ AÇIKLAMA YAPILDI

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada , “Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında emlak ve vasıta satış/kiralama platform hizmetleri bakımından veri taşınabilirliğinin engellenmesi ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Kahraman komandolarımız, Zeytin Dalı bölgesine dualarla uğurlandı Kahraman komandolarımız, Zeytin Dalı bölgesine dualarla uğurlandı

40.1 MİLYON TL PARA CEZASI

Buna göre Rekabet Kurumu hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ’ye 40,1 milyon TL idari para cezası verdi.

SAHİBİNDEN’in kurumsal üyelerinin veri taşımalarını engellemek suretiyle birden fazla platform kullanmalarını zorlaştırdığına, bu yolla ve sözleşmelerinde getirdiği rekabet etmeme yükümlülüğü yoluyla fiili/sözleşmesel münhasırlık uyguladığına, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına, dolayısıyla hâkim durumunu kötüye kullanarak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi” ifadeleri kullanıldı.