Son günlerde “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında geçen “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e” sözleri ile gündeme gelerek hedef gösterilen Sezen Aksu için RTÜK yönetimi harekete geçti. RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’nun müzik yayını yapan kanalları arayarak tehdit ettiği öğrenildi. Uslu’nun, kanal yetkilileri ile gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinde, Aksu’nun şarkısını yayınlamaları halinde ağır yaptırımlarla karşılaşabileceklerini ifade ettiği bildirildi. Ayrıca Uslu’nun uyarısı, Sezen Aksu’nun şarkısı ile de sınırlı kalmadı. Uslu’nun, “Milli ve manevi değerlere aykırı tüm şarkılar için” aynı talepte bulunduğu belirtildi.

MAĞDUR OLMAYIN DİYE UYARMIŞLAR

Birgün'de yer alan habere göre, Müzik yayıncılarına yönelik uyarı telefonu hakkında açıklamalarda bulunan RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, görüşmelerin “kanallar zarar görmesin diye” yapıldığını öne sürdü.

“Sezen Aksu'nun kamuoyunun gündemine gelen şarkısı ile alakalı bir uyarıda bulunduk” diyen Uslu, açıklamasında şunları söyledi:

“Katiyen ‘Sezen Aksu yayınlamayın’ diye bir talimatımız olmadı zaten hukuken böyle bir yetkimiz de yok. Şarkı incelemeye alındı, takdiri kuruluşların kendilerine ait olmak üzere mağdur olmamaları için tedbirli davranmaları konusunda ikaz ettik. Çünkü bu defa bir sorun tespiti varsa ve işlem yapmamız gerekecek, durup dururken kuruluşlar idari para cezaları ile muhatap olacaklar. Bu arada sadece bu şarkı ile de ilgili değil milli manevi değerler konusunda gerekli hassasiyeti korumayan tüm müzik parçalarının çalınmaması konusunda da genel bir ikazda da bulunduk. Biz yayın kuruluşlarını genelde önden uyarırız. Mağdur olmamaları için. Ama hiçbir yayının da yayınlanıp yayınlanmamasında karar bize ait değildir. Biz ikaz ettik, takdir medya kuruluşlarımızındır.”