Şoygu, Moskova'da üst düzey askeri komutanların bir toplantısında yaptığı açıklamada, "Rusya silahlı kuvvetleri şu anda Batı'nın müttefik kuvvetleriyle karşı karşıya. ABD ve müttefikleri, Kiev rejimine silah sağlıyor, askerlerini eğitiyor, istihbarat sağlıyor, danışmanlar ve paralı askerler gönderiyor ve bize karşı bir bilgi ve yaptırım savaşı yürütüyor" dedi.

Şoygu, NATO ülkelerinin Rus kuvvetlerinin Ukrayna ordusuna verdiği "önemli kayıpları" telafi etmek için şimdiye kadar silah teslimatlarına 97 milyar dolardan fazla harcadığını söyledi. Savunma bakanı, NATO'nun "kurmay subayları, topçu personeli ve diğer uzmanların muharebe operasyonları bölgesinde bulunduğunu" da sözlerine ekledi.

‘DOĞRUDAN ÇATIŞMAYA YOL AÇABİLİR’

Esad acımıyor: Felaketten saatler sonra depremin bölgelerini bombaladı Esad acımıyor: Felaketten saatler sonra depremin bölgelerini bombaladı

İlk silah sevkiyatları arasında hafif silahlar ve taşınabilir tanksavar ve uçaksavar füzeleri yer alırken, NATO ülkeleri o zamandan beri Ukrayna'ya tanklar, savaş uçakları, insansız hava araçları, topların yanı sıra daha karmaşık hava savunmaları gönderdi. Rusya, bu tür sevkiyatların Moskova ile NATO arasında doğrudan bir çatışmaya yol açabileceği konusunda ABD ve müttefiklerini defalarca uyardı ve Batı'yı çatışmayı uzatmak ve Ukrayna'da gereksiz ölümlere neden olmakla suçladı.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER