Aralık ayı başlarında G7, Avrupa Birliği ve Avustralya, Moskova'nın Ukrayna'daki "özel askeri operasyonu" nedeniyle Rusya'nın deniz yoluyla taşınan ham petrolüne varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat konusunda anlaştılar.

‘DOĞRUDAN YANIT’

Buna cevap olarak hazırlanan kararnameye göre, Rusya’nın tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ihracat yasağı 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek ve beş ay sürecek. Kararname, “ABD ve onlara katılan yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından düşmanca ve uluslararası hukuka aykırı eylemlere” doğrudan bir yanıt olarak sunuldu.

Ham petrol ihracatı 1 Şubat'tan itibaren yasaklanacak, ancak petrol ürünleri yasağının tarihi Rus hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek. 

ANALİSTLER ‘ETKİSİ OLMAYACAK’ DİYOR

Çin’in casus balonuna tepki: ABD’li bakan ziyaretini iptal etti  Çin’in casus balonuna tepki: ABD’li bakan ziyaretini iptal etti 

Batı ile Sovyetler Birliği arasındaki soğuk savaşta bile görülmeyen tavan fiyat, Rus devlet kasasını ve Moskova'nın Ukrayna'daki askeri çabalarını felç etmeyi amaçlıyor. Ancak bazı analistler, tavanın Moskova'nın şu anda kazandığı petrol gelirleri üzerinde çok az etkisi olacağını söylüyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER