Kravtsov gazetecilere verdiği demeçte, "Önümüzdeki yıldan itibaren okullarda olacak. Şimdi hazırlanıyor, 1 Ocak'tan önce hazırlayacağız, sonra test edilecek ve önümüzdeki yıldan itibaren okullar bunu kullanabilecek" dedi. 

HENDEK KAZMAYA KADAR ÖĞRENECEKLER

Öğrenciler askeri tatbikatlar, kişisel koruyucu ekipman ve ilk yardım, silahlar ve bunları kullanma kuralları, atışın temelleri, el bombalarının kullanımı hakkında bilgi edineceklerdir. Buna ek olarak, lise öğrencileri modern silahlı muharebede nasıl çalışacaklarını, bir piyade savaş aracında motorlu bir tüfek mangasının bileşimini ve silahlanmasını, bir askerin mühendislik ekipmanını ve ayrıca hendek kazma tekniklerini öğreneceklerdir.

rusyada-askeri-egitim-dersleri-1-eylulde-basliyor

Geçtiğimiz aylarda, bazı Rus milletvekillerinin temel askeri eğitimin okullara geri döndürülmesi önerisi vardı. Rusya Savunma Bakanlığı girişimi destekledi ve eğitimin son iki yılında yeni derse en az 140 saat ayırmayı uygun buldu. 

‘DÜŞMANLA YÜZLEŞMEYE…’

Adil Rusya Partisi’nin başkanı ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin sesli bir destekçisi olan Sergei Mironov, liselerde temel askeri eğitimin yeniden başlatılmasını savunan en son isim. Kremlin yanlısı İzvestia gazetesine verdiği demeçte, "Bu konuyu eklemek, vatandaşları düşmanla olası bir yüzleşmeye sistematik olarak hazırlayacaktır" dedi.

Endonezya’da evlilik dışı cinsel ilişkiye hapis cezası Endonezya’da evlilik dışı cinsel ilişkiye hapis cezası

Sovyetler Birliği döneminden sonra ilk kez okullara dönen bu uygulama, analistler tarafından ‘tehlikeli durumlara hazırlık’ olarak görülüyor. 
 

POLEMİK HABER / DIŞ HABERLER