Moskova, Ukrayna'da yaklaşık 10 aydır devam eden savaşın ardından, "Noel ateşkesi" olmadığını açıklarken, çatışmalar kış boyunca sürecek gibi görünüyor.

Ukrayna lideri Volodymyr Zelenski, "Cephede sakinlik yok. Her gün ve her metre son derece zor veriliyor. İşgalcilerin tüm taktiği, önlerindeki her şeyi top atışlarıyla yok etmek olduğu için her yerde yalnızca çıplak kalıntılar ve kraterler olarak kalacak" dedi.

‘SAHADAKİ GERÇEKLERİ KABUL EDENE KADAR…’

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova'nın "Noel ateşkesi" önerilerinin gelip gelmediğine dair bir soruya, "Hayır, kimseden böyle bir teklif gelmedi. Bu konu gündemde değil” dedi.

Zelenski, bu hafta Rusya'yı barış anlaşmasına yönelik ilk adım olarak yılbaşına kadar askerlerini geri çekmeye çağırmıştı, ancak Peskov, sahadaki "gerçekleri" kabul edene kadar Kiev ile barış olmayacağını söyledi.

‘KIŞ ÇIKMAZI’ YAKLAŞIYOR

Ukrayna'nın karşı saldırılarından sonra Kiev, işgalinin ilk haftalarında Moskova'nın ele geçirdiği toprakların yaklaşık yarısının kontrolünü yeniden ele geçirdi. Askeri analistler, özellikle Rus kuvvetlerinin Bahmut kasabasını ele geçirmek için bastırdığı Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde şiddetli çatışmalar sürerken ‘kış çıkmazı’nın başlayabileceğini söylüyor.

ABD, HW Bush uçak gemisi Türkiye'ye gönderiyor ABD, HW Bush uçak gemisi Türkiye'ye gönderiyor

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER