Günümüzde pek çok insan saç dökülmesinden şikayetçi. Saç dökülmesine bağlı olarak meydana gelen kellik, insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar, ortaya çıkan yeni bir tekniğin dökülen saçları geri getirmede son derece faydalı olabileceğini belirtti.

Amerikan Kimya Topluluğu tarafından çıkarılan aylık hakemli bilimsel dergi Nano Letters'da yayınlanan bir incelemede, saçları geri çıkarmaya yardımcı olan bu bantın, kullanımdan sonraki 13 gün içinde farelerin saçlarının yenilenmesine yardımcı olduğu vurgulandı.

'Teminat' adı altından kredi çektiler 'Teminat' adı altından kredi çektiler

Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, bantlarla test edilen fareler, testosteron ya da saç dökülmesini önleyici ürünlerde kullanılan kimyasal minoksidil ile tedavi edilen diğer farelerden daha etkili bir şekilde kalın saç tellerine yeniden kavuştu.

kel-adam

İNSAN CİLDİNDEKİ İLK TESTLER OLUMLU

Saç dökülme sorunu olan kişilerin saç folikülleri bir dizi faktörden zarar görebilir. Uzmanlara göre bu faktörler arasında erkek cinsiyet hormonlarının dengesizliği ve iltihaplanma yer alıyor. Bu faktörler aynı anda devreye girdiğinde ise normal şartlar altında bunları kontrol altında tutan antioksidan enzimler işlevini yitirebiliyor.

Bu enzimlerden biri de süperoksit dismutaz olarak adlandırılıyor ve araştırmacılar kısa bir süre önce bu enzimin, "nanozim" adını verdikleri bir taklidini yaratıp 91 farklı kombinasyonla test etti. Testler esas olarak fareler üzerinde gerçekleştirilmiş olsa da, insan cildi üzerinde yapılan ilk testler olumlu sonuçlar verdi.

YAPAY ZEKA İLE MUCİZE ÇÖZÜM

Araştırmanın yazarlarından, Çin'deki Qingdao Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Lina Wang konuya ilişkin demecinde, "Saç dökülmesi pek çok erkek ve kadın için istenmeyen bir durumdur ve kişinin saç şekli, genellikle kendine olan güveniyle yakından ilişkilidir. Bazı insanlar bunu kabullenirken, bazıları da dökülen saç tellerinin yeniden çıkmasını diliyor. Bizler de bu noktada, kafa derisinde kelliğe neden olan reaktif oksijen türlerini nötralize edebilecek bileşikleri öngörebilmek için yapay zeka kullandık" ifadelerine yer verdi.

Polemik Haber