CHP'den Agrobay'a destek ziyareti CHP'den Agrobay'a destek ziyareti

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri ve Beklentiler Raporu’nu yayımladı.

2023 yılının ilk altı aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 248,3 oranı ile iskan ve toplum refahı hizmetlerinde oldu. Söz konusu artışın temel nedeni olark deprem felaketi gösterilirken  İskan ve toplum refahı hizmetlerini sırasıyla yüzde 164,6 oranıyla sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetleri ve yüzde 150,5 oranıyla sağlık hizmetleri takip etti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre sağlık bütçesinin 168 milyarı, yani bütçenin yüzde 54’ü ilk 6 ayda harcanmış durumdayken,  Tedavi hizmetlerinde yapılan harcama 123 milyar lira ile  koruyucu sağlık hizmetlerinin 3 katı olarak gerçekleşti. 

Enflasyon ve dolar kurundaki baskılamaya yönelik politakaların ardından seçim  sonrasındaki  altı ayda dolar kurundaki artış, sağlık hizmetlerinde son çeyrekte herşeyin daha da zor geçeceğini gösteriyor.

'CİDDİ SORUN ORTAYA ÇIKACAK'

Enflasyon ve kur artışının sağlık bütçesinde daha da zorluklar yaşatacağının altını çizen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya, “Halkın sağlığa erişim sorununun bütçe baskısı ile önümüzdeki dönemde daha da artacağı görülüyor. Özellikle 4. çeyrekte sağlık hizmetlerinde ciddi sorun ortaya çıkacak” dedi.