ABD’li ilaç devlerinden 26 milyar dolarlık anlaşma: Bağımlılığı körüklediler

Dört ABD merkezliilaç devi, bir opioid bağımlılığı krizini körüklemeye yardımcı oldukları için 26 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Sağlık 22.07.2021, 15:02
ABD’li ilaç devlerinden 26 milyar dolarlık anlaşma: Bağımlılığı körüklediler

Bir grup eyalet başsavcısı tarafından açıklanan teklife göre, üç ilaç dağıtıcısının(McKesson, Cardinal Health ve Amerisource Bergen) 21 milyar dolar ödemesi bekleniyor. İlaç üreticisi Johnson & Johnson (J&J), önümüzdeki beş yıl içinde 5 milyar dolar ödeyecek.

BAŞSAVCI: KAYBEDİLEN YÜZ BİNLERCE HAYAT…

New York Başsavcısı Letitia James, firmaların "yirmi yıldan fazla bir süredir opioid bağımlılığı ateşini" körüklediğini söyledi. James, "Kaybedilen yüz binlerce hayatı veya opioidlere daha fazla bağımlı olan milyonları hiçbir zaman hiçbir miktar para ya da herhangi bir eylem telafi edemezken, gelecekteki herhangi bir yıkımı önlemek için mümkün olan her eylemi yapabiliriz" dedi. Önerilen anlaşma, önemli sayıda eyalet ve hükümet tarafından onaylandığı takdirde, federal ve eyalet mahkemelerinde dört şirkete karşı açılan yaklaşık 4 bin davayı çözecek.

YASADIŞI UYUŞTURUCULARDA KULLANILAN MADDE

Opioidler, beyin ve vücut arasındaki ağrı sinyallerini engellemek için kullanılabilen afyon haşhaşlarında bulunan güçlü bir ilaç sınıfıdır. Yasal reçeteli ilaçlar olarak bulunabilirler, ancak eroin gibi yasa dışı uyuşturucular olarak da bulunabilirler.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 1999 ve 2019 yılları arasında aşırı dozdan yaklaşık yarım milyon ölüm yaşayan ABD gibi ülkelerde hem yasal hem de yasa dışı uyuşturuculara opioid bağımlılığı ciddi ve devam eden bir sorun olmuştur.

Anlaşmadan elde edilen paranın çoğu opioid tedavisi ve önleme programlarında kullanılacak. Para, nüfus büyüklüğüne, aşırı dozdan ölümlerin sayısına ve reçete edilen opioidlerin sayısına göre eyaletlere tahsis edilecek.

İDDİALARA KARŞI ÇIKMALARINA RAĞMEN ÖDEME YAPILACAK

Dört firma, iddialara şiddetle karşı çıkmakla birlikte, anlaşmanın "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki topluluklara anlamlı bir rahatlama" sağlayacağını umduklarını da sözlerine ekledi. İlaç üreticisi J&J'nin Başkan Yardımcısı Michael Ullmann, "Opioid krizinin son derece karmaşık bir halk sağlığı sorunu olduğunun farkındayız ve etkilenen herkese derin bir sempati duyuyoruz. Bu anlaşma, ABD'deki opioid krizini ele almada anlamlı ilerleme sağlamak için eyalet ve yerel çabaları doğrudan destekleyecektir" dedi. 
 

(BBC) 

Yorumlar (0)
22
açık