Araştırma: Grip aşısı Covid-19’un etkilerini azaltıyor

Büyük bir araştırmaya göre, grip aşısı olan kişiler, coronavirüsün bazı ciddi etkilerine karşı kısmen korunabilir ve acil bakıma ihtiyaç duyma olasılıkları daha düşük olabilir.

Sağlık 12.07.2021, 14:59 12.07.2021, 15:00
Araştırma: Grip aşısı Covid-19’un etkilerini azaltıyor

Yaklaşık 75 bin Covid-19 hastasının analizi, grip aşısı yapılanlar arasında acil servislere ve yoğun bakım ünitelerine daha az başvuru olduğunu buldu.

Grip aşısı, çalışmada Covid-19 ölümlerini azaltmazken, önceki araştırmalar, aşının doğuştan gelen bağışıklık sistemini (vücudun belirli bir patojene karşı hedeflenmeyen genel savunmasını) güçlendirerek coronavirüse karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini öne sürüyor.

YOKSUL ÜLKELER İÇİN DEĞERLİ OLABİLİR

Başka bir açıklama olarak, grip aşısı olan hastaların genel sağlıkları, aşı yaptırmayanlara göre daha iyi olabilir ve araştırmacılar bunu hesaba katmaya çalışsa da, bu tür ayarlamalar kolay değildir.Miami Üniversitesi'nde klinik cerrahi profesörü ve araştırmanın kıdemli yazarı Devinder Singh, "Grip aşısının ciddi Covid-19 hastalığına karşı bir miktar koruma sağladığını gösteren bir durum tespit ettik" dedi.

Bulgular daha ileri çalışmalarla desteklenirse, Covid-19 aşıları için daha zengin ülkelerle rekabet edemeyen ve grip ve coronavirüs yükünün birleştiğinde sağlık hizmetlerini aşırı zorlama tehdidinde bulunan ülkeler için çok değerli olabilir.Singh, "Covid-19 aşısını kesinlikle tavsiye ettiğimizi ve hiçbir şekilde grip aşısının uygun Covid-19 aşısının yerine geçmediğini öne sürmek çok önemli" dedi.

(Guardian) 

Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu